Πρόκριση στο 93’ η Μάντσεστερ Γ.

Χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Γουέιν Ρούνεϊ στο 93', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 1-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του FA Cup.
Για 10ο σερί εντός έδρας ματς η ομάδα του Λουί φαν Χάαλ δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο και λίγο έλειψε για 6η φορά να το καταφέρει και γενικά σε όλο το ματς (στα τελευταία δέκα και πάλι).
Ο Μέμφις Ντεπάι στο 92' κέρδισε το πέναλτι (ήταν σωστή η απόφαση του διαιτητή) και ο Ρούνεϊ από τα 11 βήματα άνοιξε το σκορ, έτσι η ManUtd γλίτωσε την ρεβάνς και ίσως ο Φαν Χάαλ την άμεση απόλυση.

Τα αποτελέσματα του 3ου γύρου:
Παρασκευή
Έξετερ - Λίβερπουλ 2-2 (9' Νίκολς, 45' Χολμς / 12' Τζερόμ Σινκλέρ, 73' Μπραντ Σμιθ)
Σάββατο
Γουίκομπ - Άστον Βίλα 1-1 (50' πέν. Γιάκομπσον / 22' Μάικα Ρίτσαρντς)
Άρσεναλ - Σάντερλαντ 3-1 (25' Τζόελ Κάμπελ, 72' Ράμσεϊ, 75' Ζιρού / 17' Λενς)
Μπέρμιγχαμ - Μπόρνμουθ 1-2 (40' Μόρισον / 44' πέν. Τόμλιν, 85' Μάρεϊ)
Μπρέντφορντ - Γουόλσολ 0-1 (34' Μάντομ)
Μπέρι - Μπράντφορντ 0-0
Κόλτσεστερ - Τσάρλτον 2-1 (28' Μόνκουρ, 41' Σόρντελ / 92' Γκουσανεϊχάντ)
Ντονκάστερ - Στόουκ 1-2 (25' Τάισον / 15' Κράουτς, 57' Γουόλτερς)
Ίστλαϊγκ - Μπόλτον 1-1 (51' αυτ. Ντίρβαϊτ / 87' Πάρτλι)
Έβερτον - Ντάγκεναμ 2-0 (32' Αρουνά Κονέ, 85' πέν. Μιραλάς)
Χάντερσφιλντ - Ρέντινγκ 2-2 (57' Πάτερσον, 92' πέν. Γουέλς / 71' Βίντρα, 87' Ρόμπσον-Κάνου)
Χαλ - Μπράιτον 1-0 (41' πέν. Σνόντγκρας)
Ίπσουιτς - Πόρτσμουθ 2-2 (53' Όαρ, 88' Φρέιζερ / 55' Μπένετ, 86' Τσάπλιν)
Λιντς - Ρόδεραμ 2-0 (45' Καραγιόλ, 90' Ντουκαρά)
Μίντλεσμπρο - Μπέρνλι 1-2 (36' Φαμπρίνι / 45' Χένινγκς, 71' Γουόρντ)
Νιούπορτ - Μπλάκμπερν [αναβολή]
Νορθάμπτον - Μίλτον Κέινς Ντονς 2-2 (49' και 58' Χολμς / 13' αυτ. Κρέσγουελ, 82' Μέιναρντ)
Νόριτς - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (16' Αγκουέρο, 31' Ιχεανάτσο, 78' Ντε Μπράινε)
Νότιγχαμ Φόρεστ - ΚΠΡ 1-0 (24' Γουόρντ)
Πιτέρμπορο - Πρέστον 2-0 (7' Σάμιουελσον, 52' Ουάσινγκτον)
Σέφιλντ Γουέντσντεϊ - Φούλαμ 2-1 (42' Μπάναν, 73' Νουιού / 43' Ντεμπελέ)
Σαουθάμπτον - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (51' Οριόλ Ρομέου / 29' Γουόρντ, 68' Ζαά)
Γουότφορντ - Νιούκαστλ 1-0 (44' Ντίνι)
Γουέστ Μπρομ - Μπρίστολ 2-2 (67' Μπεραϊνό, 90' Μόρισον / 74' Κοτζιά, 83' Αγκαρντ)
Γουέστ Χαμ - Γουλβς 1-0 (85' Γέλαβιτς)
Χάρτπουλ - Ντέρμπι 1-2 (61' Γκρέι / 67' Μπάτερφιλντ, 85' Ντάρεν Μπεντ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (93' πέν. Ρούνεϊ)
Κυριακή
Όξφορντ - Σουόνσι (14:00)
Καρλάιλ - Γέοβιλ (16:00)
Τσέλσι - Σκάνθορπ
Τότεναμ - Λέστερ (18:00)
Κάρντιφ - Σρούσμπερι (20:00)
*όταν το ματς λήξει ισόπαλο διεξάγεται ρεβάνς στην αντίθετη έδρα (εκεί σε ισοπαλία ακολουθεί παράταση / πέναλτι)
Πηγή: Sport24.gr