Νίκη στην Φλωρεντία για Λάτσιο

Η Λάτσιο νίκησε με 3-1 την Φιορεντίνα στο "Αρτέμιο Φράνκι", σε ένα ματς που όταν συμπληρώθηκε το 90ό λεπτό είχε βρει τους Ρωμαίους μπροστά στο σκορ με 1-0.
Τρία γκολ λοιπόν στις καθυστερήσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπαλντέ Κεϊτά (45'+1).
Στο 92' ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έκανε το 0-2, στο 93' μείωσε ο Ρονκάγλια και στο 96' διαμόρφωσε το τελικό 1-3 ο Φελίπε Άντερσον.
Αυτή ήταν η δεύτερη σερί σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Λάτσιο, καθώς είχε νικήσει στο τελευταίο ματς του 2015 την Ίντερ στο Μιλάνο (νίκες στις έδρες των δύο πρωτοπόρων).
Νωρίτερα, ο Ορέστης Καρνέζης δέχτηκε δύο γκολ και η Κάρπι νίκησε 2-1 την Ουντινέζε (στον πάγκο ο Παναγιώτης Κονέ), στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου (19η).

Οι συνθέσεις
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (3-6-1): Ταταρουσάνου, Ρονκάγλια, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Αστόρι, Μπάντελ (59' Ίλιτσιτς), Βεσίνο, Ματίας Φερνάντες (74' Τζουζέπε Ρόσι), Μπόρχα Βαλέρο, Μπλαστσικόβσκι (54' Πασκουάλ), Μάρκος Αλόνσο, Κάλινιτς.
ΛΑΤΣΙΟ: Μπερίσα, Κονκό, Μαουρίσιο, Χουτ, Ράντου (76' Μπράαφχαϊντ), Λούκας Μπίγλια, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Παρόλο, Καντρέβα, Κεϊτά (87' Φελίπε Άντερσον), Τζόρτζεβιτς (64' Μάτρι).

ΚΑΡΠΙ: Μπέλετς, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Γκαλιόλο, Λετίτσια, Κόφι, Μπιάνκο (51' Λαζάνια), Παστσιούτι, Ντι Γκαούντιο (66' Κρίμι), Λόλο, Μπακόγκου (91' Σουάγκνερ).
ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ (3-5-2): Καρνέζης, Πίρις, Ντανίλο, Φελίπε, Λόντι, Αγκιέμανγκ-Μπάντου, Μπρούνο Φερνάντες (82' Μαρκίνιο), Βίντμερ (62' Ντουβάν Σαπάτα), Αλί Αντνάν, Πέριτσα (52' Ντι Νατάλε), Τερεό.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Κάρπι - Ουντινέζε 2-1 (26' Παστσιούτι, 70' Λόλο / 72' Ντουβάν Σαπάτα)
Φιορεντίνα - Λάτσιο 1-3 (93' Ρονκάγλια / 45'+1 Μπαλντέ Κεϊτά, 92' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 96' Φελίπε Άντερσον)

*λιγότερο ματς Σασουόλο και Τορίνο
**στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)
***στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ένας από το Coppa Italia)
****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι
*****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων
Πηγή: Sport24.gr