Η ʼρσεναλ έπιασε τη Σίτι στην κορυφή, αήττητη η Τότεναμ

H Aρσεναλ νίκησε 3-2 την Σουόνσι στο Λονδίνο και βρίσκεται πλέον στην κορυφή της Premier League μαζί με την Σίτι, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Έβερτον στο Μάντσεστερ.

Ο Νολίτο πέρασε στο ματς στο 71' και στο 72' απάντησε στο γκολ του Ρομελού Λουκακού από το 64', σώζοντας τον βαθμό για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ο οποίος είδε ακόμη δύο χαμένα πέναλτι από τους παίκτες του!

Συγκεκριμένα, ο Μάαρτεν Στεκέλενμπουρχ απέκρουσε τις εκτελέσεις των Κέβιν Ντε Μπράινε στο 43' και του Σέρχιο Αγκουέρο στο 70', ένα λεπτό δηλαδή πριν μπει στο ματς Νολίτο.

Δυο γκολ πέτυχε για την Άρσεναλ ο Γουόλκοτ και ένα ο Μεσούτ Εζίλ, ενώ τα τελευταία λεπτά ήταν αγχωτικά, καθώς στο 70' είχε αποβληθεί ο Γκρανίτ Τζάκα.

Η Τότεναμ έχασε την ευκαιρία να περάσει αυτή μόνη στην κορυφή, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γουέστ Μπρομ, αλλά τουλάχιστον με το γκολ του Ντέλε Άλι στο 89' κατάφερε να παραμείνει η μόνη αήττητη ομάδα στην Premier League.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Τσέλσι - Λέστερ 3-0 (7' Ντιέγκο Κόστα, 33' Αζάρ, 80' Μόουζες)
Μπόρνμουθ - Χαλ 6-1 (5' Ντάνιελς, 41' Κουκ, 45' πέν. και 65' Στάνισλας, 83' Γουίλσον / 34' Μέισον)
Άρσεναλ - Σουόνσι 3-2 (26' και 33' Γουόλκοτ, 57' Εζίλ / 38' Σίγκουρντσον, 66' Μπόρχα Μπαστόν)
Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 1-1 (72' Νολίτο / 64' Λουκακού)
Στόουκ - Σάντερλαντ 2-0 (8' και 45' Τζο Άλεν)
Γουέστ Μπρομ - Τότεναμ 1-1 (82' Σαντλί / 89' Ντέλε Άλι)
Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ (19:30)

Κυριακή
Μίντλεσμπρο - Γουότφορντ (15:30)
Σαουθάμπτον - Μπέρνλι (18:00)

Δευτέρα
Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:00)

Σε αναμμένα κάρβουνα στην Άστον Βίλα-Αποχώρησε με πρόβλημα ο Ρότζερς
Πρωταθλήτρια Ολλανδίας η Αϊντχόφεν μετά από έξι χρόνια
Όλα τα ρεκόρ που έσπασε o Mέσι με τη μυθική εμφάνιση κόντρα στους Ρεντ Μπουλς
BINTEO: Ασταμάτητος Ρονάλντο με νέο χατ τρικ κόντρα στον Δώνη και 41 γκολ μέσα στη σεζόν