Στα ημιτελικά τον Σαν Μαρίνο

To Σαν Μαρίνο ήταν η νικήτρια του πρώτου προημιτελικού που έγινε το πρωί του Σαββάτου στο Αθλητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου. Οι «Ιταλοί» κέρδισαν την Β. Ιρλανδία με 0-3 σετ και στις 17:00 θα μετρήσουν δυνάμεις με το Λουξεμβούργο στον πρώτο ημιτελικό. Οι Βορειοιρλανδοί θα αγωνιστούν την Κυριακή για την 5η – 6η θέση με τον ηττημένο του δεύτερου προημιτελικού που θα γίνει στις 13:00 μεταξύ Σκωτίας – Ν. Φαρόε.

Απόλυτα ισοδύναμο το πρώτο σετ κρίθηκε σε ένα μπλοκ και μια καλή άμυνα της ομάδας του Σαν Μαρίνο που κέρδισε με 24-26 και πήρε το προβάδισμα στα σετ με 0-1.

Η ομάδα του Σαν Μαρίνο ήταν πολύ καλή στο δεύτερο σετ και αφού χτύπησε από τον κεντρικό άξονα και έπαιξε πολύ καλά στο μπλοκ κέρδισε με 17-25 και «έγραψε» το 0-2 στα σετ.

Η υπεροχή στο φιλέ ήταν καταλυτική για το Σαν Μαρίνο που κέρδισε άνετα το τρίτο σετ με 13-25 και προκρίθηκε στον ημιτελικό με νίκη 0-3 σετ.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑ(Σ. Τζέφρι):): Kλάρκ, Γουάιτ, Μακ Κόχερν,Ρότζερς, ΜακΜούλαν. Λίμπερο:Ουάιγουέιτ. Αλλαγές: Πέντλεντον,Χάρισσον, Ρόντζερς,

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ(Σ. Μασκέττι):Σενσόνι, Τεντόνι, Τόγκνι, Μπερνάρντι, Καρντέλλι. Λίμπερο: Ρίντσι. Αλλαγές: Βεντουρίνι, Μουράρο, Ρίντζι Λ.

Διαιτητές: Ανδρέας Δανιήλ –Carel Zuibberg (Λουξεμβούργο)

Αποκλείονται εθελοντές Ρώσοι-Λευκορώσοι από το Παρίσι 2024 για λόγους ασφαλείας
Φενέρμπαχτσε-Μονακό: Εισιτήριο για Βερολίνο ή για… Πριγκιπάτο
Νοκ-άουτ και από το Game 6 με τους Ιντιάνα Πέισερς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Με Σλούκα αρχηγό και Ναν «καυτό», ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι στο παιχνίδι της
Ανακοινώθηκε η μεγαλύτερη Ολυμπιακή ομάδα προσφύγων για το Παρίσι 2024
O Λεχέτσκα έβαλε «stop» στον Ναδάλ στη Μαδρίτη
Νίκη με ανατροπή για τον Κεραυνό επί της Ανόρθωσης
«Ήταν δύσκολη ήττα για εμάς, να ανασυγκροτηθούμε και να κερδίσουμε αύριο»
Νέα τεράστια επένδυση από τους Τούρκους-Πότε θα επιστρέψει η Formula 1 στην Κωνσταντινούπολη
«Δεν μπορούμε να αφήνουμε τους διαιτητές να καθορίζουν το παιχνίδι, πρέπει να το κάνουμε εμείς»