Πάρτι Μήτρογλου-Σάμαρη στην πεντάρα της Μπενφίκα

Το εμπόδιο της (4ης στη βαθμολογία) Μπράγκα φάνταζε υψηλό στο ξεκίνημα του αγώνα όμως η πρωτοπόρος Μπενφίκα φρόντισε να μετατρέψει το εναρκτήριο ματς της 28ης αγωνιστικής της Primeira Liga σε περίπατο, αφού επιβλήθηκε 5-1 και ξέφυγε πέντε πόντους στην κορυφή.
Αυτή ήταν 19η νίκη για τους "αετούς της Λισσαβώνας" στα τελευταία 20 επίσημα παιχνίδια τους, με το τρίποντο μάλιστα αυτό να έχει την υπογραφή δύο Ελλήνων διεθνών.
Ο Κώστας Μήτρογλου άνοιξε το σκορ για τη Μπενφίκα στο 17' με υπέροχο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε το 4-0 στο 71' με κοντινό πλασέ (ενδιάμεσα είχαν σκοράρει και οι Ζόνας με πέναλτι και Πίτσι) ενώ ο Σάμαρης αντικατέστησε τον Φέισα στο 65' και δέκα λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα.
Ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού έγραψε το 5-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ και αμέσως μετά την επίτευξη του τέρματος δέχτηκε τα "πειράγματα" των συμπαικτών του (συμπεριλαμβανομένου και του Μήτρογλου), που έριξαν χαστούκια στο σβέρκο του!

Σημειώνεται πως αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του Σάμαρη στο φετινό πορτογαλικό πρωτάθλημα, με τον Μήτρογλου από την πλευρά του (έπαιξε σε όλο το ματς) να φτάνει τα 18 στο πρωτάθλημα και τα 21 σε όλες τις διοργανώσεις.
Όσο για το τελικό αποτέλεσμα αυτό διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, με τον Πέδρο Σάντος να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τη Μπράγκα στο 93'.

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπενφίκα - Μπράγκα 5-1 (17', 71' Μήτρογλου, 37' Ζόνας, 40' Πίτσι, 75' Σάμαρης / 93' Πέδρο Σάντος)