Η Σεβίλλη ένα βήμα πριν τον τελικό (video)

Μόλις στο 6ο λεπτό το σκορ άνοιξε, με τους φιλοξενούμενους να "χτυπούν" στην αντεπίθεση και να παίρνουν το προβάδισμα με τον Βιτόλο να πλασάρει τον Πιάτοβ.

Από μπαλιά του Μπανέγα ο Γκαμεϊρό άφησε την μπάλα δεξιά στον Βιτόλο, αυτός μπήκε στην περιοχή, έφερε την μπάλα με εξαιρετική κίνηση στο αριστερό και εκτέλεσε για το 0-1.

Η απάντηση από τους Ουκρανούς δεν άργησε, με τον Μάρλος στο 23' να ισοφαρίζει με 1-1, καθώς με αριστερό πλασέ ο έστειλε την μπάλα απέναντι γωνία του Σόρια, με τον Βραζιλιάνο να έχει τροφοδοτήσει με τρομερή μπαλιά από την άμυνα ο Ρακίτσκι.

Από εκτελεστής έγινε δημιουργός ο Μάρλος, καθώς στο 35' εξέθεσε τον Μπανέγα και έκανε την σέντρα από αριστερά, με τον Στεπανένκο να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να ολοκληρώνει την ανατροπή,
κάνοντας το 2-1 για την Σαχτάρ.

Η Σεβίλλη στα τελευταία λεπτά ανέβασε την απόδοσή της, στο 75' ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Γκαμειρό για οφ-σάιντ, στο 80' ο ίδιος έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Γκούτσερ να τον προλαβαίνει στην γραμμή, αλλά στο 82' ο Γάλλος με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2.

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Μαλίσεβ, Κοβαλένκο, Μάρλος, Τάιζον, Φακούντο Φερέιρα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σόρια, Μαριάνο Φερέιρα, Ραμί, Ντανιέλ Καρίσο, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν'Νονζί, Μπανέγα, Βιτόλο, Κονοπλιάνκα, Γκαμεϊρό.

Πηγή: sport24.gr

Τέλος ο Ντε Ρόσι από τη Ρόμα-Στη θέση του ο Γιούριτς
Κέιν, Μπαμπέ και Γιλντίζ τα πρόσωπα της πρεμιέρας του Champions League
Champions League: Γιατί Μάντσεστερ Σίτι και Τζιρόνα μπορούν να παίζουν μαζί στη διοργάνωση
Πέθανε ο Τοτό Σκιλάτσι
Απολύθηκε ο θρύλος της Ρόμα, Ντανιέλε Ντε Ρόσι
Champions League: Ρεβάνς τελικού για Σίτι και Ίντερ, «δοκιμασία» για την Παρί Σεν Ζερμέν
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάρνσλεϊ 7-0: Με... περίπατο στους «16» του League Cup