Με Μίλικ η Νάπολι, ο Ταλίσκα πλήγωσε την Μπενφίκα

Με δύο κεφαλιές του Μίλικ η Νάπολι νίκησε με ανατροπή στο Κίεβο τη Ντινάμο, ενώ η Μπεσίκτας με τρομερό φάουλ του Ταλίσκα πήρε ισοπαλία από την Μπενφίκα (1-1). Ο Βραζιλιάνος ανήκει στους Πορτογάλους!

Ντινάμο Κιέβου - Νάπολι 1-2

Σκόρερς: 26' Γκαρμάς / 36' και 45' Μίλικ
Γήπεδο: "NSK Olimpijs'kyj", Κίεβο
Διαιτητής: Γουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία)
Με εξαιρετικό γυριστό σουτ του Ντενίς Γκαρμάς άνοιξε η Ντινάμο το σκορ στο Κίεβο στο 26ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Γιαρμόλενκο και την κεφαλιά-πάσα του Τσιγκάνκοβ.
Το ημίχρονο όμως ολοκληρώθηκε με τη Νάπολι να έχει το προβάδισμα, καθώς έκανε ανατροπή με δύο γκολ του Αρκάντιους Μίλικ. Ο Πολωνός στράικερ στο 36' ισοφάρισε σε 1-1 και στο 45'+2 έδωσε το προβάδισμα στους "παρτενοπέι", στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και στις δύο περιπτώσεις με εξαιρετική κεφαλιά.
ΝΤΙΝΑΜΟΥ ΚΙΕΒΟΥ: Σοβκόβσκι, Μακαρένκο, Βίντα, Χατσερίντι, Αντούνες, Ριμπάλκα, Σιντορτσούκ, Γκάρμας, Γιαρμόλενκο, Τσιγκάνκοβ, Ζούνιορ Μοράες.
ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ίσαϊ, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ζορζίνιο, Αλάν, Χάμσικ, Καγιεχόν, Μέρτενς, Μίλικ.

Μπενφίκα - Μπεσίκτας 1-1

Σκόρερ: 12' Σέρβι / 93' Ταλίσκα
Γήπεδο: "Estádio da Luz", Λισαβόνα
Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς
Μήτρογλου, Ζόνας και Ραούλ Χιμένες απουσίαζαν, αλλά η Μπενφίκα κατάφερε στο 12' να ανοίξει το σκορ με τον Φράνκο Σέρβι.
Ο 22άχρονος Αργεντινός αποκτήθηκε από την Ροσάριο Σεντράλ με 4.700.000 ευρώ και πέτυχε γκολ στο ντεμπούτο του στο Champions League, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, έπειτα από σουτ του Σάλβιο και απόκρουση του Τολγκά Ζενγίν.
Στο ημίχρονο ο Σενιόλ Γκιουνιές πέρασε στο ματς τον Ταλίσκα, ο οποίος ανήκει στην Μπενφίκα. Ο 22άχρονος Βραζιλιάνος είναι τρομερός στις εκτελέσεις φάουλ, με μία φανταστική εκτέλεση στο 93' ισοφάρισε την ομάδα στην οποία ανήκει.
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Έντερσον Μοράες, Νέλσον Σεμέντο, Λισάντρο Λόπες, Λίντελεφ, Άλεξ Γκριμάλδο, Φέισα, Αντρέ Όρτα, Πίτσι, Σάλβιο, Σέρβι, Γκονσάλο Γκουέντες.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Τολγκά Ζενγίν, Μπεκ, Μαρσέλο, Τόσιτς, Αντριάνο, Γκιοκχάν Ινλέρ, Χάτσινσον, Ογκουζχάν Εζιακούπ, Κουαρέσμα, Τζανέρ Ερκίν, Αμπουμπακάρ.

Πηγή: sport24.gr

ΒΙΝΤΕΟ: Καυγάς σε ζωντανή σύνδεση ανάμεσα σε Μπόμπαν και Ζλάταν-«Ποια είναι η δουλειά σου;»
Μπαρτσελόνα: Οι ειδικές εξετάσεις για την αναγέννηση του Πέδρι και το πλάνο για τους συνεχόμενους τραυματισμούς
Champions League: Μπαρτσελόνα και Άρσεναλ μπαίνουν στον... χορό των «αστεριών»
«Σφαγή» σε Μπέργκαμο και ματσάρα στη Μαδρίτη στο φινάλε της 1ης αγωνιστικής του νέου Champions League
Τέλος ο Ντε Ρόσι από τη Ρόμα-Στη θέση του ο Γιούριτς
Κέιν, Μπαμπέ και Γιλντίζ τα πρόσωπα της πρεμιέρας του Champions League
Champions League: Γιατί Μάντσεστερ Σίτι και Τζιρόνα μπορούν να παίζουν μαζί στη διοργάνωση
Πέθανε ο Τοτό Σκιλάτσι
Απολύθηκε ο θρύλος της Ρόμα, Ντανιέλε Ντε Ρόσι
Champions League: Ρεβάνς τελικού για Σίτι και Ίντερ, «δοκιμασία» για την Παρί Σεν Ζερμέν