«Πυροβολούσε» αδιακρίτως ο Καβάνι!

Όσα γκολ είχε πετύχει στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές της Ligue 1, έβαλε στο εναρκτήριο ματς της 5ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Καέν η Παρί Σεν Ζερμέν. Οι πρωτευουσιάνοι, με τον Έντινσον Καβάνι, που τα έχανε απέναντι στην Άρσεναλ για το Champions League, να πετυχαίνει από το 12' μέχρι το 45'+1 τέσσερα γκολ, έφτασαν στο 4-0 στο πρώτο ημίχρονο μέσα στο "Stade Michel d'Ornano".
Μάλιστα, ο Ουρουγουανός στράικερ, που έφτασε τα πέντε γκολ, ανεβαίνοντας στη 2η θέση του πίνακα των σκόρερς, αντικαταστάθηκε από τον Ουνάι Έμερι στο ημίχρονο. Ωστόσο, η Παρί δεν σταμάτησε να σκοράρει και με τους Λούκας και Ογκουστάν έφτασε στο τελικό 6-0, που τη φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, πάνω από τη Μονακό και τη Νις, καθώς μετράει η διαφορά τερμάτων στο γαλλικό πρωτάθλημα.
ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Ζενεβουά, Ντα Σίλβα, Μπεν Γιουσέφ, Μπεσά, Καραμό (68' Ιμορού), Σεμπ (46' Ντιομαντέ), Φερέ, Μπαζίλ (46' Αντεοτί), Ροντελέν, Σάντινι
ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Μενιέ, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μαξουέλ, Ματουιντί (68' Μότα), Κριχόβιακ, Ραμπιό, Ντι Μαρία (61' Ογκουστάν), Λούκας, Καβάνι (46' Καβάνι)

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:
Παρασκευή
Καέν - Παρί Σεν-Ζερμέν 0-6 (12', 23' πέν., 38', 45'+1 Καβάνι, 67' Λούκας, 78' Ογκουστάν)

Πηγή: sport24.gr

Μπαρτσελόνα: Οι ειδικές εξετάσεις για την αναγέννηση του Πέδρι και το πλάνο για τους συνεχόμενους τραυματισμούς
Champions League: Μπαρτσελόνα και Άρσεναλ μπαίνουν στον... χορό των «αστεριών»
«Σφαγή» σε Μπέργκαμο και ματσάρα στη Μαδρίτη στο φινάλε της 1ης αγωνιστικής του νέου Champions League
Τέλος ο Ντε Ρόσι από τη Ρόμα-Στη θέση του ο Γιούριτς
Κέιν, Μπαμπέ και Γιλντίζ τα πρόσωπα της πρεμιέρας του Champions League
Champions League: Γιατί Μάντσεστερ Σίτι και Τζιρόνα μπορούν να παίζουν μαζί στη διοργάνωση
Πέθανε ο Τοτό Σκιλάτσι
Απολύθηκε ο θρύλος της Ρόμα, Ντανιέλε Ντε Ρόσι
Champions League: Ρεβάνς τελικού για Σίτι και Ίντερ, «δοκιμασία» για την Παρί Σεν Ζερμέν
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάρνσλεϊ 7-0: Με... περίπατο στους «16» του League Cup