Προβάδισμα για τελικό η Αστάνα

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό Κυπέλλου Καζακστάν έκανε την Τετάρτη η Αστάνα, αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στον Β' όμιλο του Europa League.
Στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Καζακστάν, η Αστάνα νίκησε εκτός έδρας, 2-1 την Ίρτις Πάβλονταρ το απόγευμα της Τετάρτης και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στον τελικό του θεσμού.
Η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στους ομίλους του Europa League, προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Ταγκιμπέργκεν, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 32'. Πέντε μόλις λεπτά μετά, στο 37', οι πρωτευουσιάνοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Νουσερμπάγιεφ, σκορ το οποίο κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το φινάλε του αγώνα παρά το γεγονός πως στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση.
Πηγή: sdna.gr