Ο Ζαχίντ... συγκεντρώθηκε και «λύγισε» την Αλκή και τον Πάρντο

Βρήκε δύο δοκάρια, έχασε πέναλτι και στο τέλος ο ΑΠΟΕΛ λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα, κερδίζοντας με 1-0 την Αλκή, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα με την Ανόρθωση και την ισοπαλία με τον Άρη.

Με επτά βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ έκανε βαθμολογικό άλμα, ξεπερνώντας και τη σημερινή αντίπαλό του που είναι στους έξι βαθμούς.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε κάποιες τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν ήταν καθόλου ουσιαστικό. Οι προσπάθειες των γαλαζοκιτρίνων δεν προκάλεσαν μεγάλη ανησυχία στον Πάρντο.

Μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ ήταν στο 42’ όταν ο Σάλαϊ μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε να τελειώσει μόνος τη φάση στέλλοντας την μπάλα να βρει το δοκάρι.

Μάλιστα, η Αλκή λίγο έλειψε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, καθώς με δράστη τον Σεμέδο απείλησε στο 34’ και το 39’ όμως η μπάλα δεν κατέληξε στο στόχο.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να βρει δίχτυα μετά από καιρό αφού στο 58’ η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα επειδή μετά την κεφαλιά του Σάλαϊ η μπάλα βρήκε το χέρι του Φραγκέσκου. Ο Πάρντο, όμως, έπεσε σωστά και έκοψε την εκτέλεση του Ντε Καμάργκο κρατώντας το 0-0.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΑΠΟΕΛ έντεινε την πίεσή του ώστε να μην περάσει άλλος ένας αγώνες με βαθμολογικές απώλειες. Στο 72’ έφθασε κοντά σε ένα θεαματικό τέρμα, όμως το γυριστό σουτ του Σόουζα βρήκε στο δοκάρι.
Τελικά η λύση για τον ΑΠΟΕΛ ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν στο 90+1 μετά από σέντρα του Αλωνεύτη, ο Ζαχίντ ήρθε από πίσω και με πλασέ έκανε το 1-0.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Σκόρερ:
90+1’ Ζαχίντ
Κίτρινες: Φραγκέσκου, Γκομό.
Συνθέσεις:
Αλκή (Σ. Δαμιανού):
 Πάρντο, Φραγκέσκου(76΄ Χαρή), Λοϊζίδης, Ντιακιτέ, Πάρπας(53΄ Θεοχάρους), Ντιγκρούτζια, Ιτούα, Ντουβεντρού, Τριμπό(46΄ Γκομό), Σεμέδο, Φαμπρίτσιο.
ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Βάτερμαν, Καρλάο(48΄ Μερκής), Ρουέδα, Βούρος, Αλεξάνδρου, Βινίσιους(66΄ Σόουζα), Μοράις, Σαλάι, Ζαχίντ, Ορ(46΄ Αλωνεύτης), Ντε Καμάργκο.

Η αναφορά του Κυβερνητικού Εκπροσώπου για τη νίκη της Πάφου-«Η χαρά μας είναι εμφανής»
Έγινε χαμός στην Πάφο για το κύπελλο-Πανηγύρισαν με την ψυχή τους (pics)
Έτσι έγραψε ιστορία η Πάφος-Κέρδισε το πρώτο της τρόπαιο και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο
Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο
Έγραψε ιστορία και γίνεται ευρωπαία η Πάφος-Τα λεφτά που διεκδικεί στο Europa League
BINTEO: Έριξαν φωτοβολίδες στο γήπεδο και έκαψαν τα δίχτυα οι οπαδοί της Ομόνοιας