«Ξεμπούκωσε» στο Τσίρειο η ΑΕΚ

Με το επιβλητικό 5-0 κέρδισε τον Άρη στο Τσίρειο Στάδιο η ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική, η οποία επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Οι Λαρνακείς, που ήταν εμφανώς ανώτεροι και είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, επιβλήθηκαν επί της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», η οποία αγωνιζόταν από το 41’ με ποδοσφαιριστή λιγότερο, με σκόρερ τους Τολεμές (2), Ακοράν και Τρισκόφσκι (2).

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης οι Λαρνακείς πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Φλοριάν στο 3’ και τον Τρισκόφσκι στο 29’ να διπλασιάζει τα τέρματα μετά από ωραία μπαλιά του σκόρερ του πρώτου τέρματος. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ακοράν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με ωραίο σουτ νίκησε τον Νουρεντινόσκι του Άρη. Το σκορ ημιχρόνου, το έγραψε ο Ιβάν Τρισκόφσκι στο 42’ από την άσπρη βούλα, μετά από ανατροπή του Φλοριάν από τον Ευσταθίου που είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη, οι Λαρνάκεις διεύρυναν το σκορ με τον Φλοριάν με δυνατό σουτ εντός περιοχής, να σημειώνει το δεύτερο του προσωπικό τέρμα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Αουρέλιο, Ιονίτα, Νικολίτσα, Λεονάρντο, Κυριάκου, Νγκολόκ, Γιούσεφ, Ράντου.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Τέτε, Τρισκόφσκι, Μουρίγιο, Λαμπάν, Τολεμές.

H Oμόνοια επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0
«Δεν θα ανεχθούμε να τιμωρηθεί ξανά ο Απόλλωνας, εμείς ήμασταν θεατές»
Πήρε θέση η ΑΕΛ για τη μη διεξαγωγή του ντέρμπι-«Γεμάτο σκοτεινά σημεία και πτυχές»