Δύο λαμπάδες: μία στο ύψος του Λεόντσο και μία του δοκαριού

Στις νίκες – μετά την ισοπαλία με την Ανόρθωση – επέστρεψε η ΑΕΛ, η οποία κέρδισε 2-1 τον συμπολίτη της Άρη, που λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στο φινάλε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λεμεσού ήταν ο Λεόντσο, ο οποίος μέχρι το 24’ σκόραρε δύο φορές για λογαριασμό των γαλαζοκιτρίνων και έκανε εύκολο το βράδυ.

Ο Βραζιλιάνος έφθασε τα τέσσερα τέρματα στη φετινή σεζόν, όσα έχει και ο Μιγκέλ Αρουαμπαρένα.

Η ΑΕΛ έφθασε τους 26 βαθμούς και φιγουράρει στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Άρης με μόλις εννέα βαθμούς στον απολογισμό του είναι 12ος.

Οι γαλαζοκιτρίνοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ήταν το 14 όταν ο Σίλβα έπιασε το δυνατό μακρινό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λεόντσο με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για να γίνει το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 24’, η ΑΕΛ ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν μετά από σέντρα του Σοάρες η μπάλα έφτασε στον Λεόντσο ο οποίος με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και συνάμα της ομάδας του για να γίνει το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη , με τον Άρη να δημιουργεί καρδιοχτύπια στην ΑΕΛ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 84’ ο Ιονίτσα στο πρώτο άγγιγμα της μπάλας κατάφερε να ξεφύγει μόνος και με δυνατό σουτ να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Βοζίνια για να μειώσει σε 2-1.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 86’, λίγο έλειψε η ΑΕΛ να υποστεί μεγαλύτερη ζημιά μιας και ο Πάγκαλος σημάδεψε το δοκάρι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Σκόρερ:
84’ Λεόντσο / 14’, 24’ Λεόντσο
Κίτρινες: Φράγκος/ Ρεζέντε, Γουίλερ, Μπενίτεθ