Φιλική πεντάρα με δύο γκολ του Ρουσιά (vid)

Ευρεία νίκη με 5-1 επί της Stilon Gorzow, ομάδας τρίτης κατηγορίας της Πολωνίας, πέτυχε στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας επί πολωνικού εδάφους η ΑΕΛ.

Δύο τέρματα πέτυχε ο Ρουσιάς και από ένα οι Φλοριάν και Τομάς, ενώ ένα γκολ προήλθε από αυτογκόλ.

O αγώνας
5' ΓΚΟΛ, 1-0 για την ΑΕΚ. Ο Hevel εκτέλεσε το φάουλ και αντίπαλος αμυντικός υπό την πίεση του Catala πέτυχε με κεφαλιά το αυτογκόλ

6' ΓΚΟΛ, 2-0. Ο Florian πίεσε και πήρε την μπάλα και στην συνέχεια με πλασέ πάνω από τον αντίπαλο τερματοφυλακα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

30' ΓΚΟΛ, 3-0. Ο Tomas εκτέλεσε το κόρνερ, ο Catala κράτησε την μπάλα και έστρωσε στον Tomas, που με δυνατό σουτ πέτυχε το γκολ

34' Δυνατό σουτ του Larena, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

52' Γρήγορη αντεπίθεση και παράλληλη μπαλιά του Ιωάννου,  o Tomas έστρωσε στον Παναγίδη, το σουτ του οποίου πέρασε μόλις έξω

58' Διαγώνιο σουτ του Ρουσιά απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

59' ΓΚΟΛ! 4-0 για την ΑΕΚ, με τον Ρουσιά να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά μετά την μπαλιά του Hevel

65' ΓΚΟΛ, 5-0 και πάλι με τον Ρουσιά, ο οποίος πηρε την μπάλα μετά το λάθος της άμυνας και προχώρησε και πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφυλακα

68' ΓΚΟΛ,5-1 μειώνουν οι Πολωνοί με διαγώνιο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή

78' Πολύ ωραία διπλή απόκρουση του Μιχαήλ σε κοντινό σουτ

ΑΕΚ: Mιχαήλ, Catala (46' Laban), Larena (46' Παναγίδης), Tomas, Tete (46' Ιωάννου), Hevel (65' Larena), Boljevic (65' Tete), Florian (46 Ρουσιάς), Φιλίππου (46' Garrido), Κωνσταντίνου, Μιντίκκης

* Η ενημέρωση είναι απ' το γραφείο τύπου της ΑΕΚ

Έτσι έγραψε ιστορία η Πάφος-Κέρδισε το πρώτο της τρόπαιο και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο
Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Το σχόλιο Χριστοδουλίδη μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου από την Πάφο-Ποιους ξεχώρισε
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο
Έγραψε ιστορία και γίνεται ευρωπαία η Πάφος-Τα λεφτά που διεκδικεί στο Europa League
BINTEO: Έριξαν φωτοβολίδες στο γήπεδο και έκαψαν τα δίχτυα οι οπαδοί της Ομόνοιας
BINTEO: Φοβερή Πάφος, έστησε πάρτι στο ΓΣΠ με τρία γκολ και πάει για ιστορική κατάκτηση Κυπέλλου
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε η Πάφος μέσω VAR και το γκολ που έφερε την έκρηξη