Με το πάσο της και ιστορικό επίτευγμα του Λαφράνς

Σε τυπικής διαδικασίας μετέτρεψε τη ρεβάνς στο Τσίρειο την επόμενη Πέμπτη (06/07) η ΑΕΛ, η οποία έκανε ότι ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε με 4-0 την Σεντ Τζόζεφς στο Φάρο της Πορτογαλίας.

Οι γαλαζοκίτρινοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα το οποίο κράτησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να το διευρύνουν.

Η ΑΕΛ έφερε στα μέτρα της τον αγώνα από την αρχή του παιχνιδιού, καθώς μόλις στο 4’ μετά από σέντρα του Σοάρες ο Αρουαμπαρένα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-0.

Το γκολ αυτό καθησύχασε κάπως την ΑΕΛ που περιόρισε την επιθετική της δραστηριότητα και μάλιστα κινδύνεψε σε κάποιες φάσεις, όμως ο Βοζίνια απόδειξε ότι είναι μία καλή μεταγραφή για τους γαλαζοκίτρινους καταγράφοντας σημαντικές αποκρούσεις όποτε χρειάστηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ «καθάρισε» το παιχνίδι και συνάμα την πρόκριση – εκτός αν αυτοκτονήσει στη ρεβάνς.

Στο 47’ ο Αρουαμπαρένα σκόραρε όμως ο διαιτητής υπέδειξε ότι έγινε χέρι από τον Ισπανό, ενώ στο 51’ ο Μέσκα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 2-0.

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα ήταν απλά για τους γαλαζοκίτρινους και το μοναδικό ερωτηματικό ήταν που θα σταματούσε το σκορ.

Την ολοκλήρωση του σκορ ανέλαβε ο Λαφράνς, ο οποίος στο 63’ με ατομική ενέργεια έκανε το 1-0, ενώ στο 71’ μετά από αντεπίθεση σχημάτισε το τελικό 4-0.

Ο Λαφράνς έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει δύο γκολ σε ένα παιχνίδι στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με τη φανέλα της ΑΕΛ.

-Όσον αφορά στο ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο επόμενος αντίπαλος της ΑΕΛ, η Ρέιντζερς κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 1-0 την Πρόγκρες.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Σκόρερ: 4’ Αρουαμπαρένα, 51' Μέσκα, 63', 71' Λαφράνς
Κίτρινες: Σαβανέ
Συνθέσεις:
Σεντ Τζόζεφς:
Ρομέρο, Μανέ, Αραγκόν, Μόντες, Λομπάτο, Ντουάρτε (76΄ Ορτέγκα), Ντελγκάδο, Τόρες (65΄ Λόπες), Γκουιράδο, Βερντούγκο (65΄ Ρόμπλες), Καμπαγιέρο
ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Λαφράνς, Μιτρέα, Αβραάμ, Σοάρες, Νικολάου, Σαβανέ (66΄ Μπενίτεθ), Μέσκα (76΄ Μαύρου), Σάσι, Αρουαμπαρένα (72΄ Ηλία)

Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Το σχόλιο Χριστοδουλίδη μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου από την Πάφο-Ποιους ξεχώρισε
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο
Έγραψε ιστορία και γίνεται ευρωπαία η Πάφος-Τα λεφτά που διεκδικεί στο Europa League
BINTEO: Έριξαν φωτοβολίδες στο γήπεδο και έκαψαν τα δίχτυα οι οπαδοί της Ομόνοιας
BINTEO: Φοβερή Πάφος, έστησε πάρτι στο ΓΣΠ με τρία γκολ και πάει για ιστορική κατάκτηση Κυπέλλου
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε η Πάφος μέσω VAR και το γκολ που έφερε την έκρηξη