O Λαρένα έσωσε την τρικλοποδιά από την Πάφο

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Πάφος και ΑΕΚ για την 26η αγωνιστική του Πρωταθλήματος CYTA. Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με άψογη εκτέλεση του Λαρένα, μιας και βρισκόταν πίσω στο σκορ από το 73' με το γκολ του Μπεριγκό της Πάφου. Με την ολοκλήρωση της Α' φάσης, η ΑΕΚ βρίσκεται στην 4η θέση με 53 βαθμούς, ενώ η Πάφος στην 9η με 26 βαθμούς.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι έχασε για να ανοίξει το σκορ η ομάδα της Λάρνακας στο παιχνίδι, η οποία στο 12’ από τα ένδεκα βήματα με εκτελεστή τον Γιάννου είδε τον Κόπριβετς να αποκρούει.

Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ωστόσο η Πάφος, που είδε τις προσπάθειες της να καρποφορούν στο 73’ με τον Μπεριγκό να πλασάρει τον Πάμπλο και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Εκεί που φαινόταν ότι η ομάδα της Πάφου θα έπαιρνε το τρίποντο, το φάουλ εκτός περιοχής στο τελευταίο λεπτό ήρθε να τους τιμωρήσει, με τον Λαρένα με άψογη εκτέλεση να διαμορφώνει και το τελικό 1-1 του αγώνα.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Πάφος: Κόπριβιτς, Πογιέτ, Σικόρσκι, Μπρουλς, Γκάμποβς, Ρόγκουλιτς, Ταραβέλ, Γιάνζα, Μπεριγκό, Μοστέφα, Γκουλον

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Αντωνιάδης, Λαρένα, Ακοράν, Νέλσον, Τομάς (70΄Χέφελ) Τρισκόφσκι, Λαμπάν, Γιάννου (59΄Τέτε)

Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»