Άφησαν... χάλια τα αποδυτήρια οι παίκτες της Μπαρτσελόνα (pic)

Ο τελευταίος σταθμός του μεγαλύτερου road trip της σεζόν για τους Μπακς ήταν στο γειτονικό Σικάγο, αν και τα Ελάφια είχαν ήδη γυρίσει στη βάση τους μετά από το ματς των Χριστουγέννων με τους Σέλτικς στη Βοστώνη. Τα ξημερώματα της Πέμπτης (29/12) πήγαν στο θρυλικό United Center για να αντιμετωπίσουν τους Μπουλς που πάντα έχουν έξτρα κίνητρο απέναντί τους, έδωσαν μεγάλη μάχη και προηγήθηκαν με 11 πόντους στο 45', όμως ηττήθηκαν στην παράταση (119-113) για να φτάσουν έτσι τα τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα.

Στο 22-12 έπεσε το Μιλγουόκι (14-3 εντός και 8-9 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει πράγματα και θαύματα (45 πόντοι, 22 ριμπάουντ που συνιστούν ρεκόρ καριέρας, 7 ασίστ), να παίζει με εξωφρενικό πείσμα και με αποφασιστικότητα για να καλύψει τις απουσίες του Τζρου Χόλιντεϊ και του Κρις Μίντλετον, αλλά στο φινάλε να έχει κρίσιμα λάθη και άστοχα σουτ. Οι Μπακς θα μπορούσαν να πάρουν με άνεση το ματς αν ο Γκρέισον Άλεν είχε βάλει ένα-δύο σουτ στα τελευταία λεπτά (3/14 τρίποντα), το βράδυ που ο Πατ Κόνατον έμεινε άποντος, ο Τζεβόν Κάρτερ πρόσφερε ελάχιστα και ο Γουέσλι Μάθιους με τον Τζο Ινγκλς δεν έδωσαν λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο. Λόπεζ και Πόρτις προσπάθησαν, όμως το 20.5% στο τρίποντο ήταν απογοητευτικό.

Στο 15-19 ανέβηκαν οι Μπουλς (8-8 εντός και 7-11 εκτός έδρας), που έκαναν συγκλονιστική προσπάθεια για να μείνουν ζωντανοί και ενώ βρέθηκαν να χάνουν με 11 (93-104) τρία λεπτά πριν από το τέλος, ισοφάρισαν και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση για να πάρουν τη δεύτερη φετινή τους νίκη στο γειτονικό ντέρμπι. Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν που λατρεύει να αντιμετωπίζει τους Μπακς (42 πόντοι, 15/25 δίποντα, 12/14 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 44:25), με τον Νίκολα Βούτσεβιτς να ανεβάζει στο τέλος στροφές και να έχει σημαντική συνεισφορά στο αποτέλεσμα.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς, τα ξημερώματα του Σαββάτου (31/12) στο Fiserv Forum.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς δυναμικά, δέχθηκε τρία μπλοκ, όμως επέμεινε, συνέχισε να επιτίθεται και να λειτουργεί σε διπλό ρόλο. Σε αυτόν του σκόρερ και σε εκείνο του δημιουργού. Στα πρώτα 7:29 είχε 9/5/3, στο ημίχρονο είχε 20/10/4 και στο φινάλε 45/22/7, υπήρξαν στιγμές και στο β' μέρος που έπαιζε σαν να μην υπήρχε αντίπαλος και αν είχε αποφύγει τα δύο λάθη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, θα είχε κάνει την τέλεια εμφάνιση.

Μπήκε στην παράταση με πέντε φάουλ και αυτό ήταν ένα τεράστιο τεστ για εκείνον, όμως η κούρασή του ήταν πλέον τεράστια και ενώ κέρδισε δύο τζάμπολ από τον Βούτσεβιτς σε διάστημα δευτερολέπτων, δεν είχε δυνάμεις για να κουβαλήσει τους Μπακς στην νίκη. Αν υπάρχει ένας πραγματικά πληγωμένος από αυτό το σερί των τεσσάρων ηττών, αυτός είναι ο Αντετοκούνμπο. Όποιος παρακολούθησε το ματς στο United Center, το κατάλαβε από νωρίς.

45 πόντοι

17/36 δίποντα (ρεκόρ καριέρας στα εκτελεσμένα)

0/3 τρίποντα

11/18 βολές

22 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας στο 761ο παιχνίδι του στο NBA)

σε 42:15

50-52 οι πόντοι στη ρακέτα, 8-10 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 24-36 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 15-12 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 9-23 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ). Επτά ισοπαλίες και έξι αλλαγές στο προβάδισμα είχε ο αγώνας που έγινε μπροστά σε 21.537 θεατές!

Ο αγώνας

Αν και δεν μπήκαν καλά στο ματς, οι Μπακς βρήκαν γρήγορα ρυθμό. Δεν ήταν πολύ αποτελεσματικοί από το τρίποντο, είχαν όμως τον Αντετοκούνμπο δαιμονισμένα πεισμωμένο και χάρη σε αυτόν πέρασαν μπροστά (19-16) στα μέσα της περιόδου, πριν ο Πόρτις κάνει σπουδαία δουλειά σε σκοράρισμα από την περιφέρεια και ριμπάουντ και κλείσει η περίοδος στο 28-32. Οι Μπουλς δεν ήταν απειλητικοί από το τρίποντο, είχαν πάρει όμως 14 πόντους από τους ΛαΒίν - ΝτεΡόζαν.

Οι Ταύροι έκαναν με ΝτεΡόζαν και Ντράμοντ ένα μικρό ξέσπασμα στο ξεκίνημα της δεύτερης και με ένα επί μέρους 11-1 πήγαν στο +6, χωρίς πάντως να ξεφύγουν. Το ματς συνέχισε να έχει τη μορφή ντέρμπι, έως το 57-55 του ημιχρόνου στο οποίο το Μιλγουόκι σούταρε άσχημα από την περιφέρεια (4/17), αλλά είχε τον Αντετοκούνμπο (20/10/4) σε εντυπωσιακή κατάσταση. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι είχαν πάρει 12 πόντους από τον Ντράγκιτς και ώθηση από τον Ντράμοντ.

Οι Μπακς ήταν πιο σοβαροί και πιο αποφασιστικοί στο ξεκίνημα του β' μέρους, συνέχισαν όμως να είναι εξωφρενικά άστοχοι από το τρίποντο. Μία... παρεξήγηση οδήγησε σε ένταση ανάμεσα σε ΝτεΡόζαν και Άλεν στα μέσα της περιόδου, σημείο στο οποίο το Μιλγουόκι έδειξε ότι ήταν πιο έτοιμο για... μάχη.

Πήγε στο +11 (67-78), πήρε τρίποντο από τον Μάθιους (το πρώτο μακρινό σουτ μετά από δύο περιόδους), όμως ούτε αυτή τη φορά κεφαλαιοποίησε το μομέντουμ. Το 79-82 στο φινάλε του δωδεκαλέπτου άφηνε το ματς ανοιχτό, με τον ΝτεΡόζαν στους 25 και τον Γιάννη στους 30. Ο Greek Freak πήγε στους 36 πολύ νωρίς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (79-90), την ίδια στιγμή οι Μπουλς προσπαθούσαν με σουτ του Βούτσεβιτς από την κορυφή να μείνουν ζωντανοί.

Ο Γιάννης έβαλε σπουδαίο fadeaway και ο Άλεν το τρίτο του τρίποντο για το 93-104 στο 45', όμως οι Μπουλς απάντησαν με ένα απίθανο 13-2 για να ισοφαρίσουν στο 106-106 με κάρφωμα του Ντοσούνμου στο ανοιχτό γήπεδο στα 7.8", μετά από λάθος του Γιάννη στην επαναφορά. Ακόμη κι έτσι, οι Μπακς είχαν ακόμα μία ευκαιρία. Ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε όμως με βήματα στο 1.4", οι Μπουλς βρήκαν ξαφνικά το σουτ για το θαύμα, όμως και η δική τους επαναφορά ήταν κακή με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Greek Freak μπήκε με πέντε φάουλ, ακόμη κι έτσι όμως συνέχισε να επιτίθεται με απίστευτη μανία στο καλάθι των Μπουλς. Κέρδισε δύο τζάμπολ από τον Βούτσεβιτς σε διάστημα δευτερολέπτων, όμως ο Μαυροβούνιος απάντησε με τρίποντο προσπέρασης (111-110) και ο ΝτεΡόζαν έβαλε βολές για το +3 στα 54". Ακολούθησε τρίποντο του Πόρτις από την έβδομη ασίστ του Γιάννη για την ισοφάριση, μεγάλο καλάθι του ΝτεΡόζαν, άστοχο του Γιάννη από τα έξι μέτρα και βολές του ΝτεΡόζαν για το +4 στα 13.9" που δεν μπορούσε να ανατραπεί.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-32, 57-55, 79-82, 106-106 (κ.α.), 119-113

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπίλι Ντόνοβαν): ΝτεΡόζαν 42 (15/25 δίποντα, 12/14 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βούτσεβιτς 15 (3/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 μπλοκ), ΛαΒίν 24 (4/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντοσούνμου 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιτ, Ντράγκιτς 12 (2), Γκριν 5, Ντράμοντ 7 (13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 16:18), Τέρι

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον (0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 45 (17/36 δίποντα, 11/18 βολές, 22 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λόπεζ 14 (5/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Άλεν 13 (3/14 τρίποντα), Κάρτερ 5 (1), Πόρτις 20 (4/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 11 ριμπάουντ), Μάθιους 3 (1), Χιλ 8 (0/4 τρίποντα), Ινγκλς 5 (1/4 τρίποντα), Μπότσαμπ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σικάγο Μπουλς: 33/70 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 26/30 βολές, 63 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 μπλοκ, 13 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 32/66 δίποντα, 9/44 τρίποντα, 22/32 βολές, 70 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 14 λάθη, 21 φάουλ