Έλαμψαν οι Κύπριοι δρομείς με τα αμαξίδια στον Μαραθώνιο της Αθήνας (vid+pics)

Το παρών τους στον φημισμένο Μαραθώνιο της Αθήνας έδωσαν γι' ακόμη μια χρονιά αρκετοί Κύπριοι δρομείς, ολοκληρώνοντας τον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο.

Στον αγώνα συμμετείχαν και αρκετά άτομα με αμαξίδια, όπως η Καλλισθένη Χριστοφή δημιουργώντας έτσι μια όμορφη εικόνα και στέλνοντας παράλληλα το μήνυμα ότι όταν ο άνθρωπος έχει θέληση, τότε όλα είναι πιθανά.

Με την κατάκτηση της τρίτης θέσης από έναν Έλλαδίτη δρομέα και τις δύο πρωτιές από Κενυάτες, κορυφώθηκαν οι εκδηλώσεις για τον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας με τη συμμετοχή δεκάδων χιλιάδων δρομέων.

Ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος τερμάτισε τρίτος στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Με χρόνο 2:19:02. Νικητής στον 37ο Μαραθώνιο της Αθήνας ήταν ο Τζον Κιπκορί Κόμεν από την Κένυα. Δεύτερος τερμάτισε ο Φελισιέν Μουχιτίρα.

Αναλυτικά, ο Τζον Κιπκορί Κόμεν τερμάτισε πρώτος με χρόνο 2:16:34. Ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας έφτασε πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο έχοντας προσπεράσει τον συμπατριώτη του, Φελισιέν Μουχιτίρα, μόλις 600 μέτρα πριν τον τερματισμό.

Τα μετάλλια του 37ου Μαραθωνίου

Οι δρομείς από φέτος θα κερδίζουν το νέο μετάλλιο του αγώνα στο οποίο θα αναπαρίσταται μια διαφορετική ιστορική στιγμή από το αγώνισμα του Μαραθωνίου, καθώς και οι ελληνικές ρίζες του.

Στην μια πλευρά θα διακρίνεται το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, ενώ στην άλλη τα γεγονότα-ορόσημα από τη γέννηση, την εξέλιξη και σπουδαίες στιγμές του Μαραθωνίου που υπογράφουν σπουδαίοι εικαστικοί όπως οι Κώστας Βαρώτσος, Αλέκος Φασιανός και Γιάννης Ψυχοπαίδης. Σημειώνεται ότι τα νέα μετάλλια θα δίνονται από φέτος και για 8 χρόνια.

Δεκαεπτά δρομείς που συμμετείχαν στον 37ο Μαραθώνιο μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο ενώ δύο από αυτούς είναι σε σοβαρή κατάσταση, καθώς υπέστησαν έμφραγμα.

Συνολικά στον φετινό αγώνα χρειάστηκε να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες σε 200 άτομα που αντιμετώπισαν είτε αναπνευστικά, είτε ορθοπεδικά προβλήματα.

Ο λόγος που συνέβη αυτό ήταν η βροχή που είχε ως αποτέλεσμα να γλιστράει ο δρόμος.

Από τους διακόσιους δρομείς οι 17 χρειάστηκε να μεταφερθούν σε νοσοκομεία της Αθήνας.

Σύμφωνα με το ΕΚΑΒ κάποιοι μεταφέρθηκαν στο «Γεώργιος Γεννηματάς» και κάποιοι άλλοι στο νοσοκομείο «Σωτηρία».

Μάλιστα, οι δύο από τους δεκαεπτά είναι σε σοβαρή κατάσταση με έμφραγμα. Πρόκειται για άντρες άνω των 50 ετών.

Η ιστορία της γηραιότερης Ολυμπιονίκη και επιζήσασας του Ολοκαυτώματος-Είναι 103 ετών
Χάνει μια θέση στην κατάταξη ο Τσιτσιπάς
Πράξη δεύτερη για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για τα ημιτελικά των πλέι οφ
Περήφανος δηλώνει ο Μάριος Γεωργίου-Στόχος το μετάλλιο στους Ολυμπιακούς
ΒΙΝΤΕΟ: Ιάπωνας σκιέρ πέταξε στο αέρα για δέκα δευτερόλεπτα αλλά η ομοσπονδία δεν αναγνωρίζει το ρεκόρ του
ΒΙΝΤΕΟ: Μπουνιές, σύρραξη και ήττα για τους Μπακς στην Ιντιάνα
Με τέσσερα μετάλλια επιστρέφει από το Ρίμινι ο Πρωταθλητής Ευρώπης Μάριος Γεωργίου