Ήττα για την πετοσφαιρική Ομόνοια στην Ουγγαρία

Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια στον πρώτο της αγώνα για το Main Round του CEV Challenge Cup. Στην Ουγγαρία ηττήθηκε το βράδυ της Τρίτης 0-3 από την ουγγρική Penzugyor, αλλά η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί αύριο Τετάρτη πάλι στην έδρα των Ούγγρων Pénzügyőr Sportegyesület Hall της Βουδαπέστης.

Η Ομόνοια πάλεψε στα δυο πρώτα σετ ειδιικά στο δεύτερο, αλλά στο τρίτο οι παίκτες του Σ. Σάββα έμειναν πίσω στο σκορ και έχασαν. Θα προσπαθήσουν όμως την Τετάρτη. Εάν κερδίσουν 3-0 ή 3-1 οδηγούν την πρόκριση σε χρυσό σετ.

Οι «τριφυλλοφόροι» αιφνιδίασαν τους Ούγγρους και προηγήθηκαν 01-04, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν 06-08. Οι Ούγγροι παρά την προσπάθεια των «πρασίνων» κέρδισαν σε 22’ 25-19 και προηγήθηκαν 1-0 σετ.

Η ομάδα του Σ.Σάββα έμεινε κοντά στην Penzugyor στο δεύτερο σετ που όμως διατηρούσε το προβάδισμα 07-05, 12-11 . Οι «πράσινοι» ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ 18-17, αλλά οι λεπτομέρειες δούλεψαν υπέρ των Ούγγρων που κέρδισαν 25-23 σε 22’.

Η Penzyguor ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ. Ξέφυγε 12-07 και 21-14 αφού η Ομόνοια έμεινε πίσω στο σκορ. Οι Ούγγροι κέρδισαν 25-15 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

PENZUGYOR – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (25-19, 25-23, 25-15)

Penzugyor (Ζ. Jokay): Μagyar, Kovacs, Kiss, Flachner, Rasa, Willian – Λίμπερο: Felicciano – Αλλαγές:

Oμόνοια (Σ. Σάββα): Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Ruiz, Aλεξίου, Reinaldo, Αlves – Λίμπερο: Πλατρίτης.

Ανακοινώθηκε η μεγαλύτερη Ολυμπιακή ομάδα προσφύγων για το Παρίσι 2024
O Λεχέτσκα έβαλε «stop» στον Ναδάλ στη Μαδρίτη
Νίκη με ανατροπή για τον Κεραυνό επί της Ανόρθωσης
«Ήταν δύσκολη ήττα για εμάς, να ανασυγκροτηθούμε και να κερδίσουμε αύριο»
Νέα τεράστια επένδυση από τους Τούρκους-Πότε θα επιστρέψει η Formula 1 στην Κωνσταντινούπολη
«Δεν μπορούμε να αφήνουμε τους διαιτητές να καθορίζουν το παιχνίδι, πρέπει να το κάνουμε εμείς»
Έξαλλος ο Μπαρτώκας μετά το φινάλε του Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα, είχε επεισόδιο με τον Σάδα (vid)