Β’ Κατηγορία: Έγινε της… ανατροπής!

Αγωνιστική των ανατροπών αποδείχθηκε η 18η στο πρωτάθλημα β’ κατηγορίας, αφού σε τρία από τα έξι παιχνίδια της ημέρας δεν επικράτησε η ομάδα που άνοιξε το σκορ!

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός αποσπάστηκε εκ νέου τρεις βαθμούς από τον Εθνικό Άχνας (σ.σ. με τη χθεσινή του νίκη επί της Δερύνειας είχε φτάσει κι αυτός στους 39) και απολαμβάνει ξανά τη μοναξιά στο ρετιρέ της βαθμολογίας, αφού επικράτησε εκτός έδρας 2-1 της Αγίας Νάπας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 33’ με τον Ομάρ, ωστόσο οι Σαμάρας (40’) και Ράμος (43’) έφεραν την ανατροπή για τους «μαυροπράσινους» μέσα σε τρία λεπτά.

Στους 37 βαθμούς ανέβηκε ο Οθέλλος, ο οποίος κατέβαλε εκτός έδρας με 3-1 τη ΜΕΑΠ, ενώ σε απόσταση αναπνοής από το σύλλογο της Αθηαίνου διατηρήθηκε ο Άρης (36β.), ο οποίος με τέρμα στις καθυστερήσεις επικράτησε 3-2 της ΑΕΖ, μολονότι είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στον αντίποδα πολύτιμο έδαφος έχασαν ΑΣΙΛ και Καρμιώτισσα. Ο σύλλογος της Λύσης ηττήθηκε εκτός έδρας 2-0 από τον Ονήσιλο, ενώ ο αντίστοιχος από τα Πάνω Πολεμίδια αγωνιζόμενος με 10 παίκτες από το 22’ (απ’ ευθείας κόκκινη στον Σαρίφ) έχασε με ανατροπή 3-1 από την ΠΑΕΕΚ, η οποία μάλιστα είχε και χαμένο πέναλτι (48’ Νάντο).

Στην αναμέτρηση Ακρίτα-ΘΟΪ οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι στο 22’ με τον Χριστοφίδη (σ.σ. απέκρουσε ο Ζαχαρουδιού), ο οποίος στο 44’ είδε ξανά τον τερματοφύλακα του ΘΟΪ να αποκρούει την εκτέλεσή του από τα 11 βήματα, αλλά στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Παρασκευή
Εθνικός Άχνας - Αναγέννηση Δερύνειας 1-0
71’ Γκλιγκόροφ

Σάββατο
Ακρίτας Χλώρακας - ΘΟΪ Λακατάμιας 1-2
44′ Χριστοφίδης / 67’ Χαραλάμπους, 77’ Ξενοφώντος
ΠΑΕΕΚ Κερύνειας - Καρμιώτισσα 3-1
77’ Κουτούνας, 80’ Χατζητοφής, 95' Νάντο / 42′ πέν. Βαττής
Αγία Νάπα - Ολυμπιακός 1-2
33’ Ομάρ / / 40’ Σαμάρας, 43’ Ράμος
Ονήσιλος Σωτήρας - ΑΣΙΛ Λύσης 2-0
3′ Ενλουντουλού, 87’ Θεοδώρου
ΜΕΑΠ Πέρα Χωρίου - Οθέλλος Αθηαίνου 1-3
45+1’ Μηνά / 13’ Βασιλείου, 43’ πέν. Τσίτας, 54’ Σολάρι
ΑΕΖ Ζακακίου - Άρης Λεμεσού 2-3
76’ Γκονσάλες, 87’ Στυλιανίδης / 45+2’ πέν. Τόρες, 55’ Μαλεκκίδης, 93’ Ορτέγκα

Κυριακή
Διγενής Ορόκλινης - Ομόνοια Αραδίππου (15:00)

Η μπάλα στήνεται στη σέντρα-Αρχίζει το EURO U-17 στην Κύπρο
Η αναφορά του Κυβερνητικού Εκπροσώπου για τη νίκη της Πάφου-«Η χαρά μας είναι εμφανής»
Έγινε χαμός στην Πάφο για το κύπελλο-Πανηγύρισαν με την ψυχή τους (pics)
Έτσι έγραψε ιστορία η Πάφος-Κέρδισε το πρώτο της τρόπαιο και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο
Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο
Έγραψε ιστορία και γίνεται ευρωπαία η Πάφος-Τα λεφτά που διεκδικεί στο Europa League