Πέταξε και ο Απόλλωνας βαθμούς στην πρεμιέρα-Έμεινε στην ισοπαλία με τη Δόξα

Ισόπαλος με τη Δόξα εξήλθε ο Απόλλωνας στην πρώτη αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος, στο Τσίρειο στάδιο, με σκορ 1-1.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Πέδρο ανέβηκε από δεξιά, πάσαρε στον Ψύχα, όμως το σουτ του νεαρού πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

O Απόλλωνας στάθηκε άτυχος, αφού στα πρώτα 17 λεπτά της αναμέτρησης έχασε δύο ποδοσφαιριστές λόγω τραυματισμού. Πρόκειται για τον Ζοάο Πέδρο και τον Γιώργο Βασιλείου.

Στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο παιχνίδι, η Δόξα άνοιξε το σκόρ, μετά από ολέθριο λάθος του Μαλλ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, ο Ελβετός προσπάθησε να μαζέψει την μπάλα, αλλά αυτή του έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 40', ο Μαλλ έκανε κακό υπολογισμό σε έξοδό του και η Δόξα παραλίγο να σημειώσει το 0-2, ωστόσο ο Οικονομίδης δεν πρόλαβε την μπάλα.

Στο 55' ο Καρλίτος βρέθηκε απέναντί στον Μαλλ, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Ελβετό τερματοφύλακα και στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας έκανε το 1-1 με καρφωτή κεφαλιά του Νταμπό, μετά από μπαλιά του Ντιγκινί.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας έφθασε μια ανάσα από το να γυρίσει το παιχνίδι μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Ρομπερζ, έφυγε παράλληλα με την εστία.

Οι ενδεκάδες:
Απόλλων:
Μολ, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι, Ντένιτς, Ψύχας, Πίττας, Ντιγκινί, Νταμπό

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Κέβιν Ολιβέρα, Σαντίκ, Οικονομίδης, Μαρτίνος, Καρλίτος, Τραϊτσέφσκι, Μιντίκκης

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Λύση συνεργασίας Ανόρθωσης με Thioune-Χάρισε μέρος των δεδουλευμένων του
Ανακοίνωσε εισιτήρια για τους δυο τελευταίους αγώνες η Ανόρθωση-«Αυτά τα sold out… θα είναι μόνο για μας»
Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές στα ντέρμπι των πλέι οφ και τα παιχνίδια του δεύτερού ομίλου
Ζητά εκ νέου την παραίτηση του Φοίβου Βάκη από εκπρόσωπος στην ΚΟΠ ο πρόεδρος της Apollon Ladies
Το πρόγραμμα της 13ης και 14ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο
Η θέση της Πάφου για τα συμβόλαια Ικόκο και Τάνκοβιτς
Δόθηκαν στοιχεία και πρόσωπα για τα στημένα στις Αρχές-Νέο καμπανάκι για τα δυο ματς που μπήκαν 21 γκολ
Κορυφώνεται η αγωνία για τον πρωταθλητή-Ψάχνει νίκη Ευρώπης η Ομόνοια, παίζει τα ρέστα του ο Άρης