Νίκησε στα... πέναλτι και έφυγε με το διπλό από την Πάφο η Ανόρθωση

Τεράστια νίκη με σκορ 0-1 πέτυχε η Ανόρθωση στο στάδιο Στέλιος Κυριακίδης επί της Πάφου.

Σκόρερ για την ομάδα της Αμμοχώστου, ο Οκριασβίλι στο 89ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε δυνατά στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό και στο 5', έχασε καλή ευκαιρία, όταν μετά από τακουνάκι του Χουσμπάουερ ο Κατσιαράβα βρέθηκε εντός περιοχής, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Ρούντκο.

Στο 11' η Πάφος απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Λόρια, όταν μετά από λάθος του Οκριασβίλι στο κέντρο, ο Βα πέρασε ωραία την μπάλα στον Μέρφι, ο οποίος βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σίλντενφελντ να σουτάρει προ κενής εστίας, ψηλά έξω.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πάφος ξεκίνησε πιο δυνατά, με τον Ανγλκούλο στο 51', να πασάρει στον Μέρφι, ο οποίος σούταρε και ο Κορέια έδιωξε σωτήρια.

Στο 52ο λεπτό, η Πάφος κέδισε πέναλτι, με τον Μέρφι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανγκούλο με τον Λόρια να αποκρούει.

Στο 74', ο Ελουντού σέντραρε από δεξια, ο Οκριασβίλι έμεινε αφύλακτος, έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.

Στο 89ο λεπτό, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μανιά από τον Ρούντκο, με τον Οκριασβίλι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Οι ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέια, Σιλντενφελντ, Σελίν, Γκαλίτσιος, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χουσμπάουερ, Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κατσαράβα

Πάφος: Ρούτκο, Σάιζ, Κβίντα, Βα, Μπεριγκό, Μέρφι, Βαλεριάνος, Πανός, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο

Δωρεάν σε ανοικτή ζώνη ο τελικός πρωταθλήματος στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ
Αίμα και άμμος στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα που ισοδυναμεί με τριπλή ευκαιρία για ομίλους
Αρνητική πρωτιά για Πάφο και Άρη για τη χρησιμοποίηση του ντόπιου ποδοσφαιριστή
Ρίχνει το μπαλάκι πίσω στην Αστυνομία ο ΑΠΟΕΛ και αφήνει αιχμές κατά της ΑΕΚ
Άκυρο Αστυνομίας στα αιτήματα ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ για παραχώρηση της Βόρειας
Στην τελική ευθεία η προετοιμασία της Εθνικής Παίδων ενόψει EURO U-17
«Δεν θα έλεγα ότι υποστηρίζουμε την Ομόνοια στον απόλυτο βαθμό, αλλά θέλουμε να πάρει το κύπελλο»
Αποθεώνουν Βιτάλ στη Σκωτία-«Είναι αυτό που χρειάζεται η Ρέιντζερς»