ΒΙΝΤΕΟ: «Κυρία» στο ραντεβού της, έβαψε μπλε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι η Ανόρθωση

Ίδρωσε, αγχώθηκε, αλλά κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο στο βαρωσιώτικο ντέρμπι με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα η Ανόρθωση, με σκορ 2-0.

Σκόρερ για την Ανόρθωση ο Γκιόργκι Κβιλιτάια, από το σημείο του πέναλτι στο 32ο λεπτό και ο Γκαλίτσιος στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τη νίκη της, η Ανόρθωση ανέβηκε στην τρίτη θέση, έχοντας 39 βαθμούς, ένα πίσω από Ομόνοια και Απόλλωνα.

Το προφίλ του αγώνα:

Δυνατά άρχισαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με δυνατές μονομαχίες και την Ανόρθωση να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος έκανε σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Βεσελόφσκι απέκρουσε την μπάλα.

Στο 32ο λεπτό του αγώνα η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Καμισοκό, μετά από κεφαλιά του Βργκοτς.

Ο Γιώργος Νικολάου έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, με τον Γκιόργκι Κβιλιτάια να νικά τον Βεσελόφσκι για το 1-0.

Μετά το γκολ της Ανόρθωσης η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε στροφές και κατάφερε να σκοράρει στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντανίλο, όμως το γκολ ακυρώθηκε δικαίως ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει δεύτερο γκολ, όμως ο Βεσελόφσκι δήλωσε παρών, αποκρούοντας τα σουτ των Κβιλιτάια και Καλτσά.

Τελικά η Ανόρθωση βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα για δεύτερη φορά, με τον Γκαλίτσιο, ο οποίος μετά από κόρνερ του Χριστοφή, βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βεσελόφσκι.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Ανόρθωση: Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Ρισβάνης, Βργκοτς, Καλτσάς (84′ Χριστοφή), Κορέια, Νταουσβίλι, Αμπαρτζουμιάν (59′ Μπουσουλάτζιτς), Χουσμπάουερ (66′ Ελουντού), Μίχα (66′ Γκαλίτσιος), Κβιλιτάια (84′ Μανιάς).

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου (78′ Παύλου), Χριστοφόρου, Καμισoκό, Νικολάου (46′ Σανκό), Τσουκαλάς (66′ Βάγκνερ), Μουστιβάρ Οσέι, Κονφέ, Νουβεντρού (46′ Βαρέλα), Ντανίλο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

ΒΙΝΤΕΟ: Το πέναλτι που κέρδισε η Ανόρθωση και το χτύπημα του Κβιλιτάια

ΒΙΝΤΕΟ: Το πέναλτι που ζήτησε η Ανόρθωση και το «όχι» του VAR

Σκάουτ από την ΑΕΚ Αθηνών για τον Πίττα στη Στοκχόλμη-«Τους έδωσα κάτι καλό για να δουν»
ΒΙΝΤΕΟ: Εξάρα η ΑΪΚ Στοκχόλμης κόντρα στη Νορκόπινγκ, δύο γκολ ο Πίττας
Ορίστηκαν οι διαιτητές για τα παιχνίδια του δεύτερο γκρουπ
Ο Φανιέρος πρόσφερε το μεγαλύτερο ποσό στον έρανο της Ανόρθωσης εις μνήμη του πατέρα του
H συμφωνία του Ουάρντα με τη Δόξα, τα ψυχολογικά προβλήματα και οι 150 χιλιάδες
Εννέα χρόνια αήττητος ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ κόντρα στην ΑΕΚ
Η υπόσχεση του Μπεν Σιμόν, οι δύο νίκες επί του ΑΠΟΕΛ και οι πιθανές επιστροφές
Κλήση για προπονήσεις της Εθνικής Γυναικών ενόψει Γεωργίας
Το συγκινητικό μήνυμα των οπαδών της Πάφου για τον Νάσο-«Αυτό το κύπελλο το θέλουμε και για σένα»
Η Ανόρθωση έβγαλε σε δημοπρασία συλλεκτική μπάλα με υπογραφές από τους κορυφαίους παίκτες της