ΒΙΝΤΕΟ: Πάφος με πάθος έφυγε με το διπλό από το Τσίρειο και έβαλε φωτιά στη βαθμολογία

Σπουδαίο διπλό για την Πάφο, η οποία πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, σε αγώνα που διεξήχθη για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ.

Η ομάδα της Πάφου με τη νίκη της έφθασε στους 42 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά της από την 3η θέση στους τρεις βαθμούς, ενώ παράλληλα έκανε ένα ακόμη βήμα στην προσπάθεια της για έξοδο στην Ευρώπη.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι μετά τις εφτά σερί ισοπαλίες, αλλά και την παρουσία των οργανωμένων στο πλευρό τους, δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο.

Την ίδια ώρα, τεράστια σημασίας είναι τα παιχνίδια Άρης-ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ-Ανόρθωση.

Η βαθμολογία:

Η ταυτότητα του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς αρκετές φάσεις και στο 0-0, ενώ στην επανάληψη η Πάφος κατάφερε να βρει το γκολ στο 62’ με τον Ζάιρο.

Ο Απόλλωνας δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε, αφού δεν πραγματοποίησε και την καλύτερη εμφάνιση. Μάλιστα, αρκετοί ποδοσφαιριστές δεν ήταν σε καλό βράδυ.

Μετά την επίτευξη του γκολ οι γαλάζιοι της Λεμεσού έψαξαν το γκολ και στο τελευταίο δεκάλεπτο έχασαν τεράστιες ευκαιρίες.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλ Γκαντιουί σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (77′ Χαμάς), Β. Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι (77′ Ψύχας), Κολ (64′ Γιάνγκα), Σπόλιαριτς, Αλμπάνης (56′ Ίλιεφ), Ντιγκινί, Πίττας (64′ Χ. Κυριάκου), Νταμπό.

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Τόμετσακ, Παλάσιος, Μπάιριτς, Ταλίς, Χότσκο, Πάντσεον, Βαλακάρι (75′ Ντράγκομιρ), Ζάιρο (75′ Χάμαντι), Χέσταντ (61′ Ντ. Αουρέλιο), Σεμέδο.

Έτσι έγραψε ιστορία η Πάφος-Κέρδισε το πρώτο της τρόπαιο και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο
Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Το σχόλιο Χριστοδουλίδη μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου από την Πάφο-Ποιους ξεχώρισε
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο
Έγραψε ιστορία και γίνεται ευρωπαία η Πάφος-Τα λεφτά που διεκδικεί στο Europa League
BINTEO: Έριξαν φωτοβολίδες στο γήπεδο και έκαψαν τα δίχτυα οι οπαδοί της Ομόνοιας
BINTEO: Φοβερή Πάφος, έστησε πάρτι στο ΓΣΠ με τρία γκολ και πάει για ιστορική κατάκτηση Κυπέλλου
BINTEO: Το πέναλτι που κέρδισε η Πάφος μέσω VAR και το γκολ που έφερε την έκρηξη