Κέρδισε δύσκολα την ΑΕΚ στην 2η αγωνιστική της Basket League ο ΑΠΟΕΛ

Τη 2η του νίκη σε δύο αγώνες στην ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε χθες το ΑΠΟΕΛ, κερδίζοντας δύσκολα με 62-60 στο Λευκόθεο την πρωταθλήτρια Πετρολίνα ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα.

Koρυφαίος για την ομάδα της Λευκωσίας ο Jamari Malik Blackmon με 29 πόντους, 6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Σύμφωνα με την ΚΟΚ, τo παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό από το πρώτο δεκάλεπτο μέχρι το τέλος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρξε εναλλαγή στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους στο 38', μετά από τρεις βολές του Brown να ξεφεύγουν κατά έξι πόντους (54-60). Ο τελευταίος λόγος, όμως, άνηκε στον ΑΠΟΕΛ που στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα έφτιαξε σερί οκτώ πόντων και αφού πέρασε μπροστά με τρίποντο του Blackmon, πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 62-60 έπειτα από βολή του Matthew.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 28-29, 46-46, 62-60

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δάμαλης)

Jacobs, Γεωργακούδης 4, Σολωμού 2, Μatthew 11 (2), Trovoy 10, Blackmon 29 (6), Γιανναράς 4, Κοιλαράς, Παπαμιχαήλ 2, Πυρίλλης)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Hollingsworth 20, Jones 2, Σιμιτζής 9 (1), Brown 19 (2), Mαντοβάνης 8, Σιζόπουλος, Λοϊζίδης, Λουκά, Hunt 2

«Είμαστε υπέρ των αδικημένων λαών, δεν νιώθουμε την ανάγκη να πούμε συγγνώμη»
Το 39% των αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες πέρασε έλεγχο ντόπινγκ, πέντε θετικά κρούσματα