Η Τότεναμ του Ποστέκογλου... καλπάζει στην κορυφή της Premier League

Η εκπληκτική Τότεναμ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της την φετινή σεζόν περνώντας από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 1-2, όντας πλέον στο +5 στην κορυφή της Premier League με ματς περισσότερο από τους διώκτες της.

Τα «Σπιρούνια» είχαν από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα παρά τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, αφού βρήκε μπροστά της μια στιβαρή άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν άμεσα αφού στο 53' ο Γουόρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με την Τότεναμ να παίρνει με αυτόν τον ανέλπιστο τρόπο το προβάδισμα, αποκτώντας ψυχολογία για τη συνέχεια.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 66' με τον Μπρέναν Τζόνσον να κάνει το γύρισμα και τον Σον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, με το ματς να παίρνει «φωτιά» στο φινάλε αφού στο 90+4' ο Αγιού μείωσε σε 2-1.

Για να επικυρωθεί το γκολ χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά εξέτασης της φάσης από το VAR, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αγιού, όμως πρώτη χτύπησε στο στήθος του, με το γκολ να μετράει κανονικά.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά στο φινάλε για το γκολ της ισοφάρισης, όμως η Τότεναμ άντεξε και έφυγε αλώβητη από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας αυξάνοντας την διαφορά της στους πέντε βαθμούς από τους διώκτες της, έχοντας ωστόσο ματς περισσότερο.

Ισοπαλία με άρωμα... Ολυμπιακού για Ρίο Άβε και Φαμαλικάο!
Ο 17χρονος Μανέ κλήθηκε ταυτόχρονα σε δύο εθνικές ομάδες-Ο επιθετικός της Γουλβς στο επίκεντρο διαμάχης