Συνέχεια της αγωνιστικής με σπουδαία ντέρμπι σε ΓΣΠ και Άλφαμεγα

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε το Σάββατο ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας με 2-1 της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης», και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, εν αναμονή των υπόλοιπων αποτελεσμάτων της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Ντογκαλά και Κβιλιτάια πέτυχαν τα δύο τέρματα των «γαλαζοκίτρινων», ενώ το μόνο που κατάφερε η Καρμιώτισσα ήταν να μειώσει στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Σουκ.

Συνέχεια στις νίκες και για τη Νέα Σαλαμαίνα, η οποία επιβλήθηκε με 2-1 της ΑΕΛ στο «Αμμόχωστος».

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Κονέ στο 5’, για να ισοφαρίσει προς στιγμήν ο Τζάλμα στο 49’, ενώ ο χρυσός σκόρερ για τη Νέα Σαλαμίνα ήταν ο Ντορεγκαράι στο 77’, ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Επιστροφή στις νίκες και για τον Εθνικό, ο οποίος επικράτησε 2-0 της Δόξας.

Η ομάδα της Άχνας σκόραρε στο 14ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία, ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ με τακουνάκι στο 88’, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της αγωνιστικής, η Ομόνοια αγωνίζεται την Κυριακή στο ΓΣΠ με αντίπαλο την ΑΕΚ στις 6 μ.μ., ενώ στις 7 μ.μ. ο Απολλων Λεμεσού υποδέχεται την Πάφο FC και η Ανόρθωση αντιμετωπίζει στην έδρα της την ΑΕΖ Ζακακίου.

Η 9η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με την αναμέτρηση Οθέλλος - Άρης στο «Αμμόχωστος».

Τρεις αγώνες το Σάββατο για 6η αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan
ΑΠΟΕΛ: Το γκολ του Λαΐφη και η ειλικρινής παραδοχή του
Επικράτησε του Απόλλωνα η Καρμιώτισσα και έφυγε με δύο τέρματα στις αποσκευές της