Η βαθμολογία μετά τις νίκες Άρη, Απόλλωνα και Εθνικού-Η επόμενη αγωνιστική

Μεγάλο διπλό για Άρη στο ντέρμπι κόντρα στην Ανόρθωση και ο Απόλλωνας έριξε τεσσάρα και ανέβηκε κορυφή, ενώ ο Εθνικός κέρδισε με 1-0 την ΑΕΛ.

Στο ντέρμπι στο Αντώνης Παπαδόπουλος, ο Άρης, ο οποίος προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της Ρέιντζερς στο Europa League, κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας δύο γκολ στα πρώτα έντεκα λεπτά του αγώνα.

Ο Γκομίς άνοιξε το σκορ στο 7’, παίρνοντας το ριμπάουντ έπειτα από προσπάθεια του Μπαμπίκα, ενώ η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 στο επόμενο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα στο 11’ έπειτα από λάθος του Κάργα και ο Μαγιαμπέλα έστειλε την μπάλα στην εστία του Μιχαήλ. Ο Τσίκο μείωσε στο 41’ μετά από ωραία προσπάθεια του Χαραλάμπους και η ισοφάριση ήρθε στο 66’ με τον Τζούλιου να σημειώνει το πρώτο του επαγγελματικό γκολ.

Ο Άρης, ωστόσο, έκανε το 3-2 δύο λεπτά μετά, με τον Κακόριν να πιάνει γυριστό σουτ και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε στο σώμα του Φερέρ, με τη στατιστική υπηρεσία να το χρεώνει ως αυτογκόλ.

Την ίδια ώρα, ο Απόλλων Λεμεσού είχε τον Μαρκές σε μεγάλα κέφια, καθώς έκανε χατ-τρικ (71’, 81’, 89’) κόντρα στη Δόξα για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, η οποία σκαρφάλωσε στην κορυφή. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Εκπολό στο 6'.

Στο άλλο παιχνίδι ο Εθνικός Άχνας κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο, καθώς με γκολ του Καμπρέρα στο 45' κέρδισε με το πολύτιμο 1-0 την ΑΕΛ.

19:00 Πάφος-Ομόνοια

Με νίκες προχώρησαν Ομόνοια Αραδίππου, Ανόρθωση και ΑΕΛ στην Cyprus League by Stoiximan
Ολοκληρώνεται την Κυριακή με τρεις αγώνες η 6η αγωνιστική της Cyprus League
Ούγκο Μάρτινς: «Είμαι πολύ περήφανος, μόνο νίκη κόντρα στον ΑΠΟΕΛ» (vid)
One Μακρής show με δώρο γενεθλίων για την ΑΕΛ ένα χατ-τρικ
«Κυανόλευκο» το βαρωσιώτικο ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα
Στην αποστολή της Ομόνοιας ο Γιόβετιτς ενόψει Άρη
Διπλό μεγάλης σημασίας για την Ομόνοια Αραδίππου με 2-1 κόντρα στην Ομόνοια 29ης Μαΐου