ΒΙΝΤΕΟ: Πήρε το ντέρμπι και έσπασε το αήττητο της Ομόνοιας η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια, στο Αντώνης Παπαδόπουλος, καθώς κέρδισε με 2-0.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 21 βαθμούς και την 3η θέση, αφήνοντας τους πράσινους στους 20 και την 4η. Η ομάδα της Λευκωσίας, δέχθηκε φέτος την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο από πλευράς θεάματος, ενώ στην επανάληψη η Κυρία ήταν καλύτερη και κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ και να πάρει μια σημαντική νίκη.

Μόλις στα 30'' του δεύτερου ημιχρόνου ο Τσίκο σκόραρε για την Ανόρθωση, όμως το γκολ του ακυρώθηκε.

Ο άσος της Κυρίας έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Ουζόχο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Στρούκαν Ντούγε ακύρωσε το τέρμα για χέρι του Τσίκο.

Στο 65' η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Καστέλ, όταν μετά από σέντρα από τον Γουαρίς, ο επιθετικός της Ανόρθωσης γύρισε και με σουτ κατάφερε να νικήσει τον Ουζόχο.

Στις καθυστερήσεις η ομάδα της Αμμοχώστου κλείδωσε τη νίκη, χάρη σε γκολ του Κορέια. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κυπροποιημένος άσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο.

Στο 9' των καθυστερήσεων ο Καρίμ εκτέλεσε φάουλ για την Ομόνοια και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ανόρθωσης.

Oι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Τεχέρα (80′ Μαρμούκ), Τιουνέ (62′ Καστέλ), Φερέιρα (88′ Παρούτης), Τσίκο (88′ Κορέια), Γκασαμά (62′ Χρυσοστόμου), Γουαρίς.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο (46′ Ουζόχο), Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο (80′ Λέζιακς), Μπασιρού (88′ Ζαχαρίου), Χάμπος (70′ Φράνσον), Λοΐζου (70′ Αλιούμ), Σεμέδο, Κακουλλής, Ανσαριφάρντ.

Διαιτητής: Στρούκαν Ντούγε (Κροατία)

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκει τα… πατήματά του
Στην αντεπίθεση η ΘΥΡΑ 3-«Η κυβέρνηση και οι φορείς της, απλούστατα, δεν μπορούν»
«Τεσσάρες» για Πάφο και ΑΠΟΕΛ επί Νέας Σαλαμίνας και ΕΝΠ αντίστοιχα
Πρόγραμμα Cyprus League από την 6η μέχρι τη 15η αγωνιστική
Η Εθνική Κ-17 κέρδισε την Ελλάδα σε φιλικό αγώνα
Ανακοίνωση ΑΕΛ με πυρά κατά Λετυμπιώτη-«Η μικροπολιτικάντικη παράσταση δεν μπορεί να γίνει ανεχτή»
Διεξάγονται σήμερα οι δυο εξ αναβολής αγώνες της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος