Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Σπάρτα Πράγας και αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο Άρης

Την ευρωπαϊκή του πορεία ολοκλήρωσε στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ ο Άρης, ο οποίος ηττήθηκε από την ανώτερη Σπάρτα Πράγας με 3-1 στο Άλφαμεγα.

Οι Τσέχοι, πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Κούχτα, μετά από οργανωμένη αντεπίθεση, να κάνει το 0-1 στο 4'.

Μόλις επτά λεπτά αργότερα, ο Μπιρμάντσεβιτς με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 0-2 για τους Τσέχους.

Πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η Σπάρτα Πράγας κτύπησε ξανά με τον Μπιρμάντσεβιτς, ο οποίος με κοντινό πλάσε κέρδισε τον Βανά για το 0-3 στο 45+1'.

Στην επανάληψη του αγώνα, έψαξε τρόπους να μειώσει στο σκορ ο Άρης, και το κατάφερε στο 85' με τον Μπένγκτσον να πλασάρει εύστοχα στην κάθετη πάσα του Μοντνόρ για το τελικό 1-3.

Oι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα (46′ Μπρόρσον), Ουρόσεβιτς, Καζού, Σόκε (65′ Μπράουν), Στρούσκι, Μαγιαμπέλα (76′ Σπόλιαριτς), Μπένγκτσον, Κοκόριν, Γκομίς (65′ Μοντνόρ).

Σπάρτα Πράγας (Μπρίαν Πρίσκε): Βιντάλ, Σόρενσεν (65′ Βίδρα), Βίνικ, Κρείτσι, Πρεσιάδο (36′ Γουίσνερ), Λάτσι, Καϊρίνεν, Ζελένι, Μπιρμάντσεβιτς (78′ Πέσεκ), Κούχτα (78′ Ολατούντζι), Χαράσλιν (65′ Κάραπετς).

Ανόρθωση, Νέα Σαλαμίνα, Εθνικός Άχνας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κύπρου
Ξεκίνησε η πώληση εισιτηρίων για τον αγώνα Κύπρος-Ρουμανία για το Nations League
Με τον τίτλο του φαβορί κάνουν ντεμπούτο ΑΠΟΕΛ, Πάφος και Ομόνοια, με μοναδικές αποδόσεις στη Fonbet
Ταξιδεύει με τον ΑΠΟΕΛ για Ιρλανδία ο Αβέρωφ (pics)
Με αισιοδοξία και πίστη για τη νίκη στις αποσκευές αναχώρησε για Δουβλίνο ο ΑΠΟΕΛ
Στο 1-1 έμεινε η Εθνική Κύπρου Παίδων Κ-17 σε φιλικό με τη Β. Μακεδονία
Με τρεις αγώνες συνεχίζεται το Κύπελλο-Στη μάχη Νέα Σαλαμίνα, Ανόρθωση και Εθνικός
Η ΑΕΚ επικράτησε 5-0 του Ακρίτα Χλώρακας
ΒΙΝΤΕΟ: Γκολ ποίημα από τον Θεοφάνους της Ομόνοιας Κ16