Υπερηχητική Λεβερκούζεν, κυρίαρχη Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν με χατ-τρικ του Πάτρικ Σικ διέλυσε και την Μπόχουμ (4-0) και συνεχίζει να καλπάζει στην κορυφή της Bundesliga.

Με 13 νίκες και 3 ισοπαλίες, η Μπάγερ Λεβερκούζεν κάνει το πιο ιστορικό ξεκίνημα της ιστορίας της, οδηγώντας την κούρσα της Bundesliga, σκορπώντας τρόμο σε κάθε αντίπαλο. Κομπάρσος στην νέα παράσταση της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο ήταν η Μπόχουμ, που έφυγε με το βαρύ 4-0 από την «Μπάι Αρένα».

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Πάτρικ Σικ που έκανε χατ-τρικ από το πρώτο ημίχρονο (30’, 32’, 45’), ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπονιφάς στα μέσα της επανάληψης (69’).\

Στο κατόπι της παραμένει η Μπάγερν που παραμένει στο -4 με παιχνίδι λιγότερο. Οι Βαυαροί ήταν κυρίαρχοι στο Βόλφσμπουργκ και δεν άφησαν ποτέ να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά της.

Δύο γκολ από Μουσιάλα (33’) και Χάρι Κέιν (43’) έβαλαν υποθήκη νίκης που δεν απειλήθηκε από την άμεση μείωση του σκορ από τον Άρνολντ (45’).

Τεράστια ανατροπή για την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης που με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από Μπούτα και Κόχ επικράτησε με 2-1 της Γκλάντμπαχ που είχε προηγηθεί από το πρώτο μέρος με τον Βέμπερ (27’).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Χάιντενχαϊμ - Φράιμπουργκ 3-2, Στουτγκάρδη - Άουγκσμπουργκ 3-0.

UEFA: Πρόστιμο €60.000 στο Κόσοβο για τα επεισόδια με Ρουμανία
Conference League: Μεγάλο «διπλό» στην πρεμιέρα για Ραπίντ
Τερίμ: Τουρκικό σενάριο τον φέρνει κοντά στην Νέφτσι Μπακού
Τεν Χαγκ: «Έχω αποδείξει ότι στο τέλος πάντα κερδίζω, σε έξι χρόνια έχω οκτώ τίτλους»
Τα «θηρία» του Champions League θα ψάξουν το 2/2
«Οι διαιτητές πήραν όλες τις αποφάσεις κατά της Μίλαν»
Μένει άλλους δυο μήνες εκτός ο Σο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Επτάρα η Ντόρτμουντ, πεντάρα η Μπαρτσελόνα-Τα αποτελέσματα του Champions League
Σάλος με τον διαιτητή Μαρέσκα-Τιμωρήθηκε για ένα μήνα επειδή φέρεται να απείλησε παίκτη
ΒΙΝΤΕΟ: Ποδοσφαιριστής «πέταξε» στον αέρα και έδιωξε σίγουρο γκολ-Έφτασε το πόδι του στο οριζόντιο δοκάρι