Με την αύρα του ρέκορντμαν Ρονάλντο η Πορτογαλία πάτησε το Λιχτενστάιν

Με το... δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά του Euro 2024 η Πορτογαλία και η Βοσνία & Ερζεγοβίνη, επικρατώντας άνετα του Λιχτενστάιν και της Ισλανδίας αντίστοιχα στην πρεμιέρα του δέκατου ομίλου. Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε η Σλοβακία, η οποία γκέλαρε εντός έδρας με το Λουξεμβούργο.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο «Χοσέ Αλβαλάδε» της Λισαβόνας, η Πορτογαλία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάνει... έναν υγιεινό περίπατο επί του αδύναμου Λιχτενστάιν, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση 4-0.

Σε μια βραδιά όπου όλα τα φώτα ήταν στραμμένα στον Κριστιάνο Ρονάλντο και ιστορικό ρεκόρ που πέτυχε όντας ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές σε εθνικές ομάδες φτάνοντας τις 197 (!), οι Ίβηρες, στο ντεμπούτο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ στην άκρη του πάγκου, έπαιξαν όσο χρειάστηκαν για να φτάσουν στο τρίποντο. Το σκορ άνοιξε από νωρίς ο Κανσέλο με δυνατό βολέ στο 8ο λεπτό, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο παρά τις πολλές προσπάθειες των γηπεδούχων.

Στις αρχές της επανάληψης, ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το 2-0 (47'), για να αναλάβει δράση στη συνέχεια ο «CR7» όπου με δύο γκολ στο 51' (πεν.) και το 63' διαμόρφωσε το τελικό 4-0!

Σημαντική εντός έδρας νίκη πήρε η Βοσνία & Ερζεγοβίνη, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0 της Ισλανδίας στη Ζένιτσα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ράντε Κρούνιτς της Μίλαν ο οποίος ήταν εκείνος που με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (14', 40') άνοιξε τον δρόμο για το τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 63ο λεπτό με τέρμα του Ντέντιτς.

Στο τρίτο παιχνίδι του ομίλου, η Σλοβακία υπέπεσε σε... γκέλα ολκής, μένοντας στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με το Λουξεμβούργο. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι σπατάλησαν σωρεία ευκαιριών, τελικώς, δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, ξεκινώντας με το... αριστερό την περιπέτειά τους στα προκριματικά του Euro 2024.

Πορτογαλία – Λιχτενστάιν 4-0

(8’ Κανσέλο, 47’ Μπ. Σίλβα, 51’ πεν., 63' Ρονάλντο)

Πηγή: sportfm

Το βίντεο της χρονιάς: Ο Τζον Σίνα τα λέει με τον Χάαλαντ φορώντας περούκα και φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι!
Συνελήφθησαν οι κακοποιοί που απειλούσαν τον Ντι Μαρία
Η Μπαρτσελόνα βγάζει στο σφυρί τρεις παίκτες
Κοντά στην έξοδο ο «Ντέιβιντ Μπέκαμ» των 120 εκατομμυρίων, ο Πεπ δεν περιστρέφεται γύρω από παίκτες
Νέες κατηγορίες που έχουν να κάνουν με παράνομο στοιχηματισμό για τον ήδη τιμωρημένο Τονάλι
Το είδωλο της Αγγλίας που άνοιξε τον δρόμο για το ποδόσφαιρο γυναικών κρεμάει τα παπούτσια της
Ο Ντάνι Άλβες διοργάνωσε πάρτι μετά την αποφυλάκιση του για τα γενέθλια του πατέρα του
Ρούντιγκερ για την σύνδεση του με τον ISIS-«Δεν επιτρέπω να με χαρακτηρίζουν ισλαμιστή»