Τριάρα της Ισπανίας με φοβερό Χοσέλου, η Ουαλία πήρε τον βαθμό από την Κροατία

Η Ισπανία υπέταξε τη Νορβηγία 3-0 στο ονειρικό ντεμπούτο του 32χρονου Χοσέλου με τη ρόχα, καθώς πέτυχε δύο γκολ σε δύο λεπτά, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή. Η Ουαλία πήρα τον βαθμό από την Κροατία στο 90+3', ενώ η Ρουμανία νίκησε 2-0 την Ανδόρρα.

Η Ισπανία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024, επικρατώντας της Νορβηγίας 3-0 στο Ροσαλέδα, στο ντεμπούτο του Λουίς ντε λα Φουέντε στον πάγκο της ομάδας.

Ο Ντάνι Όλμο στο 13ο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στα καρέ των Σκανδιναβών, ο Αλεχάντρο Μπαλντέ που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της "ρόχα", έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ισπανός μεσοεπιθετικός της Λειψίας με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Ισπανοί καθάρισαν το ματς με έναν μυθικό Χοσέλου. Ο 32χρονος φορ της Εσπανιόλ μπήκε στο ματς στο 81', κάνοντας ντεμπούτο με την εθνική Ισπανίας και έβαλε δύο γκολ σε δύο λεπτά, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 3-0.

Να σημειωθεί ότι η Νορβηγία έπαιξε χωρίς το μεγάλο της αστέρι, τον Έρλινγκ Χάλαντ, λόγω προβλήματος τραυματισμού. Η Ισπανία ανεβαίνει στους τρεις βαθμούς μαζί με τη Σκωτία, η οποία νωρίτερα νίκησε την Κύπρο 3-0, ενώ η Γεωργία έκανε το ρεπό της στην πρεμιέρα.

Tα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο

Σκωτία - Κύπρος 3-0

Ισπανία - Νορβηγία 3-0

Ρεπό: Γεωργία

«Αν τιμωρηθούν οι παίκτες μας θα αποχωρήσουμε από το πρωτάθλημα κι ας υποβιβαστούμε»
Η Ομοσπονδία της Αργεντινής επιβεβαίωσε την απουσία του Μέσι στα φιλικά στις ΗΠΑ
Αποχωρεί το καλοκαίρι από τη Φούλαμ και αναλαμβάνει την εθνικής της Γουινέας-Μπισάου ο Μπόα Μόρτε
Ένας τραυματισμός στον αστράγαλο βάζει τέλος στο απίθανο σερί του Γκριζμάν με την εθνική Γαλλίας
Η ανακοίνωση-απάντηση της Νότιγχαμ Φόρεστ για την τιμωρία αφαίρεσης βαθμών που της επιβλήθηκε
Επίσημο: Νέος προπονητής της Λάτσιο ο Τούντορ
Oρίστηκε για τις 4 Ιουνίου η δίκη των οκτώ κατηγορουμένων για τον θάνατο του Μαραντόνα