Λυτρωτής Βλάχοβιτς και βλέπει Euro από… τώρα η Σερβία-Με άνεση η Ουγγαρία

Σερβία φουλ για… Euro 2024! Η ομάδα του Στοΐκοβιτς πέρασε από το Μαυροβούνιο (0-2) χάρη στα γκολ του Βλάχοβιτς που πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο, έκανε το 2/2 και φιγουράρει στην κορυφή του 7ου ομίλου δείχνοντας από τώρα πως είναι το φαβορί για την κατάληψη μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων που δίνουν την πρόκριση στα τελικά.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με το Μαυροβούνιο να ελέγχει το ματς και να είναι μάλιστα πιο επικίνδυνο προς την αντίπαλη εστία. Παρόλα αυτά, οι Σέρβοι είχαν εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και κράτησαν με άνεση το μηδέν. Ο Στοΐκοβιτς έριξε στην ανάπαυλα τον Βλάχοβιτς, τόνωσε επιθετικά την ομάδα του και τον δικαίωσε για την επιλογή. Διότι ο σέντερ φορ της Γιουβέντους έλυσε τον γόρδιο δεσμό με υπέροχο πλασέ στην κίνηση στο 78ο λεπτό και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με διαγώνιο σουτ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Οι Ούγγροι από τη μεριά τους έκαναν ιδανική πρεμιέρα (σσ. είχαν ρεπό την πρώτη αγωνιστική) επικρατώντας με άνεση και… στιλ με 3-0 της Βουλγαρίας.

Οι «μαγυάροι» καθάρισαν το ματς με ένα εκρηκτικό πρώτο μέρος, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Βέκσεϊ. Για να έρθει είκοσι λεπτά αργότερα ο Σομποσλάι με υπέροχη εκτέλεση φάουλ να γράψει το 2-0, ρίχνοντας στα… σχοινιά τους Βούλγαρος. Ο Άνταμ στο 39ο λεπτό έγραψε το 3-0, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου και έμελε να παραμείνει ως το φινάλε του αγώνα. Διότι οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό, οι παίκτες τους πήγαιναν πιο χαλαρά στα τελειώματα και το σκορ έμεινε σε χαμηλά σχετικά επίπεδα.

Πηγή: sportfm

Το βίντεο της χρονιάς: Ο Τζον Σίνα τα λέει με τον Χάαλαντ φορώντας περούκα και φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι!
Συνελήφθησαν οι κακοποιοί που απειλούσαν τον Ντι Μαρία
Η Μπαρτσελόνα βγάζει στο σφυρί τρεις παίκτες
Κοντά στην έξοδο ο «Ντέιβιντ Μπέκαμ» των 120 εκατομμυρίων, ο Πεπ δεν περιστρέφεται γύρω από παίκτες
Νέες κατηγορίες που έχουν να κάνουν με παράνομο στοιχηματισμό για τον ήδη τιμωρημένο Τονάλι
Το είδωλο της Αγγλίας που άνοιξε τον δρόμο για το ποδόσφαιρο γυναικών κρεμάει τα παπούτσια της
Ο Ντάνι Άλβες διοργάνωσε πάρτι μετά την αποφυλάκιση του για τα γενέθλια του πατέρα του
Ρούντιγκερ για την σύνδεση του με τον ISIS-«Δεν επιτρέπω να με χαρακτηρίζουν ισλαμιστή»