Δεύτερη νίκη επί του Απόλλωνα πήρε ο Κεραυνός κι έκανε βήμα πρόκρισης

Ένα βήμα πριν από την πρόκρισή του στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League βρίσκεται ο Κεραυνός, ο οποίος κέρδισε με 97-74 τον Dynatron Απόλλων στη Β’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού, όπου έγινε ο αγώνας λόγω τιμωρίας των «γαλάζιων» και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, ο αγώνας ξεκίνησε με τρία τρίποντα. Το πρώτο ήρθε για λογαριασμό του Dynatron Απόλλων από τον Στυλιανού (3-0), ενώ ήρθαν δυο για τον Κεραυνό από τους Στυλιανού και Thomas (3-6).

Προστίθεται ότι η ψαλίδα του σκορ άνοιξε μέχρι τους 23 πόντους (56-79) με το καλάθι του Burns μισό λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου που έκλεισε με το τρίποντο του Ηλιάδη (59-79).

Σημειώνεται ότι ο Κεραυνός σφράγισε το ροζ φύλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο κατά το οποίο πέτυχε τρεις πόντους περισσότερους (18 έναντι 15) παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 97-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 45-45, 59-79,  74-97