Μυθικός Μπάτλερ χάλασε την επιστροφή του Γιάννη και έβαλε στα σχοινιά τους Μπακς

Οι Μπακς έδειχναν έτοιμοι για το 2-2, αλλά το Μαϊάμι είχε άλλη άποψη. Με τον Τζίμι Μπάτλερ να κάνει ρεκόρ καριέρας με 56 πόντους επέστρεψαν από το -12 στα τελευταία έξι λεπτά, επικράτησαν 119-114 και έκαναν το 3-1 χαλώντας την επιστροφή του Γιάννη Αντετοκούνμπο από τον τραυματισμό του στη μέση. Πλέον η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου δεν έχει περιθώρια λάθους και πρέπει να πάρει τρία σερί ματς αν θέλει να περάσει στα ημιτελικά της Ανατολής.

Ο ηγέτης των Χιτ είχε 15/18 βολές, 16/20 δίποντα και 3/8 τρίποντα, με τους Μπαμ Αντεμπάγιο και Κέιλεμπ Μάρτιν να ακολουθούν με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ο Greek Freak παίζοντας με ενοχλήσεις που ήταν εμφανείς στη διάρκεια του αγώνα έκανε το έβδομο φετινό του τριπλ-νταμπλ και τρίτο στην καριέρα του στα playoffs με 26 πόντους (2/4 βολές, 12/21 δίποντα και 0/1 τρίποντο), 12 ασίστ, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 6 λάθη σε 38 λεπτά. Ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 36 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από 14 πόντους είχαν οι άστοχοι Κρις Μίντλετον (4/12) και Τζρου Χόλιντεϊ (6/19).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή αποφασισμένοι να φέρουν τη σειρά στα ίσα και να πάρουν πίσω το πλεονέκτημα έδρας. Ο Giannis παρότι σε κάποια σημεία έδειχνε να μορφάζει λόγω της μέσης του ήταν εξ αρχής αποτελεσματικός τελειώνοντας με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ την πρώτη περίοδο, που έκλεισε με +5, 28-33. Ο Μπάτλερ κρατούσε στο ματς τους Χιτ, αλλά μετά το 38-38 ήρθε ένα σερί 9-0 των Μπακς, που πήγαν στην ανάπαυλα με +7 (50-57) και τον Greek Freak πολύ ορεξάτο με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το Μιλγουόκι παίζοντας πολύ σωστό μπάσκετ σκαρφάλωσε και στο+15 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και ο Αντετοκούνμπο με προσωπικό καλάθι έφερε τα «ελάφια» στο 78-89 μετρώντας 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Το Μαϊάμι δεν κατέθεσε τα όπλα και με τον φοβερό Μπάτλερ πέρασε μπροστά (102-101), 3:17 πριν το τέλος, με ένα 13-0 μέσα σε λιγότερο από δυόμισι λεπτά. Ο Γιάννης απάντησε με γκολ-φάουλ (102-104), αλλά ο Μπάτλερ με δύο μεγάλα σουτ έφερε την ομάδα του στο 112-109, με 58’’ να απομένουν. Ο Χόλιντεϊ έκανε λάθος και το έκτο φάουλ του Μίντλετον έδωσε στον Μπάτλερ την ευκαιρία να γράψει το 114-19 στα 47’’ αποτελειώνοντας τους Μπακς.

Το πέμπτο ματς θα γίνει στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα της Πέμπτης (04:30)

Δωδεκάλεπτα: 28-33, 50-57, 78-89, 119-114

Πηγή: sportfm

Αποκλείονται εθελοντές Ρώσοι-Λευκορώσοι από το Παρίσι 2024 για λόγους ασφαλείας
Φενέρμπαχτσε-Μονακό: Εισιτήριο για Βερολίνο ή για… Πριγκιπάτο
Νοκ-άουτ και από το Game 6 με τους Ιντιάνα Πέισερς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Με Σλούκα αρχηγό και Ναν «καυτό», ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι στο παιχνίδι της
Ανακοινώθηκε η μεγαλύτερη Ολυμπιακή ομάδα προσφύγων για το Παρίσι 2024
O Λεχέτσκα έβαλε «stop» στον Ναδάλ στη Μαδρίτη
Νίκη με ανατροπή για τον Κεραυνό επί της Ανόρθωσης
«Ήταν δύσκολη ήττα για εμάς, να ανασυγκροτηθούμε και να κερδίσουμε αύριο»
Νέα τεράστια επένδυση από τους Τούρκους-Πότε θα επιστρέψει η Formula 1 στην Κωνσταντινούπολη
«Δεν μπορούμε να αφήνουμε τους διαιτητές να καθορίζουν το παιχνίδι, πρέπει να το κάνουμε εμείς»