Στον τελικό Κυπέλλου για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Τουλούζ

Η Τουλούζ έγινε η δεύτερη ομάδα του τελικού Coupe de France, ύστερα από την εκτός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στην Ανσί.

Η ομάδα του Φιλίπ Μοντανιέ βρήκε το γκολ της πρόκρισης στο 85ο λεπτό με τον Φαρές Τσαϊμπί, που εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των γηπεδούχων κι έκανε το 2-1 από κοντά.

Είχε προηγηθεί ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Ζακαριά Αμπουκλάλ, αλλά την ομάδα της Ligue 2 να ισοφαρίζει με πέναλτι του Αλεξί Μποσετί στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Η Τουλούζ θα αντιμετωπίσει τη Ναντ στον τελικό του "Παρκ ντε Πρενς" στις 29 Απριλίου και θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στον δεύτερο τελικό της στο θεσμό, έχοντας κατακτήσει το Coupe de France του 1957.

Ο Χάρης Τσιγγάρας έμεινε εκτός αποστολής για την Τουλούζ.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

Ναντ - Λιόν 1-0 (57' Μπλας)

Ανσί - Τουλούζ 1-2 (45+4' πέν. Μποσετί / 36' Αμπουκλάλ, 85' Τσαϊμπί)

Ο Εμπαπέ ενημέρωσε τη Γαλλία ότι σκοπεύει να παίζει μόνο στα σημαντικά ματς
Στην Κύπρο για διακοπές ο Αντονί Μαρσιάλ της ΑΕΚ
Ελλάδα-Ιρλανδία, Φινλανδία-Αγγλία, Αυστρία-Νορβηγία αμέτρητες αγορές σε σούπερ αποδόσεις από την Megabet Plus
Η Γιουνάιτεντ βγάζει στο «σφυρί» τον Μαγκουάιρ με μειωμένη τιμή
Η Αλ Χιλάλ εξακολουθεί να... ονειρεύεται τον Βινίσιους-Ετοιμάζει νέα μυθική πρόταση
O Ρις Τζέιμς ψάχνει τρόπο να φύγει από την Τσέλσι λόγω των τραυματισμών του
Πέρασε από την Πολωνία η Πορτογαλία στο Nations League, νίκη Ισπανίας στο ντέρμπι με Δανία
Η Μπαρτσελόνα θα εξοφλήσει τον Λιονέλ Μέσι το 2025 (pic)
Η Εθνική Πολωνίας τίμησε τον Γκρέγκορζ Κριχόβιακ για τις 100 συμμετοχές με το εθνόσημο
Μάτιπ: Αποσύρθηκε στα 33 του χρόνια