Νίκη για την Εθνική Νεανίδων επί της Β. Ιρλανδίας

Η Εθνική Νεανίδων στο ποδόσφαιρο, νίκησε την Παρασκευή στο Μπέλφαστ την αντίστοιχη ομάδα της Β. Ιρλανδίας με 2-1, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική, στον τρίτο όμιλο της Β' Κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-19 της UEFA.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ, πρωταγωνίστριες στην πανάξια νίκη για την Εθνική, η Σοφία Διονυσίου που άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό η μετά από κάθετη μπαλιά της Στέλλας Παναγιώτου και η Μαρία Παναγιώτου, που στο 24ο λεπτό με μακρινή εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-0 για την Εθνική Κύπρου.

Στο 51ο λεπτό η Εθνική Κύπρου πλησίασε πολύ κοντά σε τρίτο γκολ όμως το σουτ της Διονυσίου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Β. Ιρλανδίας.

Η γηπεδούχος ομάδα που γνώρισε την πρώτη της ήττα, μείωσε στο 81ο λεπτό σε 2-1.

Κύπρος (Σ. Σοφοκλέους): Μίλα, Μώρου, Ζαμανή, Ευστρατίου, Τέρλα, Κυριακίδη (61' Ε. Παναγιώτου), Μ. Παναγιώτου, Στυλιανού (61' Κωνσταντίνου), Σοφοκλέους, Σ. Παναγιώτου (76' Βασιλείου), Διονυσίου.

Όλοι οι αγώνες για τον όμιλο μας φιλοξενούνται στο Μπέλφαστ.