Σκόρπισε με πεντάρα την Βαγιαδολίδ και πλησίασε τη Ρεάλ η Ατλέτικο

Ξέσπασε στην Βαγιαδολίδ και πλησίασε τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης η Ατλέτικο! Η ομάδα του Σιμεόνε έκανε επίδειξη δύναμης στο «Χοσέ Θορίγια» επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-2, πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη και «ανασαίνει» στην πλάτη της συμπολίτισσας έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Απίθανη εμφάνιση από τους «ροχιμπλάνκος» που βρέθηκαν να προηγούνται 3-0 στο 38' ενώ έκαναν συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος όπου πέτυχαν ακόμη δύο. Στους 66 βαθμούς η Ατλέτικο και την 3η θέση, 15η η Βαγιαδολίδ με 35.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Σιμεόνε χρειάστηκε 20 λεπτά για να βρει δίχτυα με τον Νεχουέν Μολίνα να νικά τον Μασίπ εξ επαφής. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χιμένες με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ το κρεσέντο συνεχίστηκε με τον Μοράτα να αξιοποιεί τη δεύτερη ασίστ του Γκριεζμάν για το 3-0. Η Βαγιαδολίδ, κέρδισε πέναλτι από το ανόητο μαρκάρισμα του Χιμένες, με τον Λαρίν να μειώνει σε 3-1 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε θρίλερ καθώς η Βαγιαδολίδ πίεσε και στο 64' βρήκε δίχτυα με τον Χονγκλά, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Ατλέτικο, στο 70' είχε δοκάρι με τον Κορέα, όμως η Βαγιαδολίδ μπήκε ξανά στο ματς με την κεφαλιά του Εσκουδέρο.

Η Ατλέτικο βρήκε γκολ από το πουθενά καθώς σε μια ανύποπτη φάση ο Φερνάντεθ έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-4 των «ροχιμπλάνκος». Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέμφις Ντεπάι, που με αριστουργηματικό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 28/4

Οσασούνα-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1

(αυτ. Ερέρα, 90' Κούμπο)

Σάββατο 29/4

Έλτσε-Ράγιο Βαγεκάνο 4-0

(45+1' Μορέντε, 52' Μπογέ, 53' Φιντέλ, 72' Γκουμπάου)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 4-2

(5', 17', 42' Μπενζεμά, 47' Ροντρίγκο - 45+1' Λαζάρο, 61' Ρομπερτόνε)

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 4-0

(14' Κρίστενσεν, 36' Λεβαντόφσκι, 39' Ραφίνια, 82' αυτ. Ροντρίγκες)

Κυριακή 30/4

Κάντιθ-Βαλένθια 2-1

(39' Εσκαλάντε, 46' Γουαρδιόλα- 51' Λίνο)

Βιγιαρεάλ-Θέλτα 3-1

(2, 12' Τζάκσον, 70' Τεράτς-29' Λάρσεν)

Εσπανιόλ-Χετάφε 1-0

(38' Χοσελού πεν.)

Βαγιαδολίδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-5

(42' Λαρίν, 74' Εσκουδέρο -20' Μολίνα, 24' Χιμένες, 38' Μοράτα, 86' Φερνάντεθ αυτ., 90'+3' Ντεπάι)

Σε προχωρημένες συζητήσεις με την αγγλική ομοσπονδία ο Τούχελ
Με Κάλενς σε ρόλο αριστερού μπακ-χαφ, το Περού κέρδισε την Ουρουγουάη του Πελίστρι
Λούλα: «Μόνο Παίκτες από τη Βραζιλία στην Εθνική Ομάδα»
Ο ΜάκΑτι τίμησε τη μνήμη του Μπάλντοκ αφιερώνοντάς του το γκολ του με την Κ21 της Αγγλίας
Nations League: Νίκη με υπογραφή Ουντάβ για Γερμανία, έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Ολλανδία
UEFA: Τιμωρία σε Λάτσιο και Ατλέτικο για ρατσιστική συμπεριφορά οπαδών τους
Ρεάλ Μαδρίτης: Χειρουργήθηκε με επιτυχία ο Καρβαχάλ
Ο Ρόι Κιν τα «έχωσε» στους Άγγλους για το 1-0 του Παυλίδη: «Είστε σοβαροί; Κάποιος να κάνει ένα τάκλιν»
Κιλιάν Μπαπέ: Έγινε... τσακωτός σε νυχτερινό κλαμπ της Στοκχόλμης, όσο παιζόταν το Ισραήλ - Γαλλία