Έκανε την ανατροπή, κέρδισε το ντέρμπι και βλέπει Ευρώπη ο Απόλλων

Με ακόμη μία νίκη στις αποσκευές του, αναχωρεί για Λεμεσό ο Απόλλων, που φαίνεται να είναι ο πιο κερδισμένος της έβδομης αγωνιστικής, στον α’ όμιλο του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λεμεσού, έκανε μία ανατροπή Ευρώπης και αποχώρησε από το ΓΣΠ νικήτρια με 1-2 επί της Ομόνοιας, με αποτέλεσμα να φτάσει στην 3η θέση.

Οι γαλαζόλευκοι της Λεμεσού, με τέρματα των Ουάρντα (57′) και Πίττα (81′) κατάφεραν να φτάσουν στους 59 βαθμούς και ανέβηκαν στην τρίτη θέση, παρά το γεγονός ότι ισοβαθμούν με την Πάφο FC και πλέον διεκδικούν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Ομόνοια βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ανδρόνικο Κακουλή, ενώ και ο Απόλλων έψαχνε το γκολ, χωρίς να τα καταφέρει στα πρώτα 45 λεπτά. Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε στο 57’ όταν ο Ουάρντα, με μία ωραία κίνηση στην περιοχή, κατάφερε να ξεφύγει της άμυνας της ομάδας της Λευκωσίας και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ έδωσε άλλο αέρα στον Απόλλωνα, αφού στο 80’ ο Πίττας κατάφερε να πετύχει το γκολ που κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του, αλλά και να τον βάλει στην κούρσα διεκδίκησης του ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Τη Ρουμανία αντιμετωπίζει απόψε η Εθνική Ανδρών για το Nations League
Μίρτσεα Λουτσέσκου: «Θα συναντήσουμε μια πολύ φιλόδοξη Κύπρο, μας εντυπωσίασαν με την αγωνιστική τους δύναμη»