Η Αγγλία σκόρπισε στους… επτά ανέμους τη Βόρεια Μακεδονία

Τρομερή Αγγλία, έστησε πάρτι στο με καλεσμένη τη Βόρεια Μακεδονία στο «Θέατρο των ονείρων»!

Η ομάδα των «τριών λιονταριών» έκανε επίδειξη δύναμης, συντρίβοντας με το... χορταστικό 7-0 την αντίπαλό τους στο Μάντσεστερ, για την 4η αγωνιστική του τρίτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024!

Με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να παρατάσσει την βασική του ενδεκάδα, η Αγγλία ήταν καταιγιστική, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με «αέρα» τριών τερμάτων. Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Χάρι Κέιν στο 29' με κοντινή προβολή, με τον Μπουκάγιο Σάκα να κάνει το 2-0 δέκα λεπτά αργότερα με ωραίο διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση. Με τη συμπλήρωση των 45', ήταν η σειρά του Ράσφορντ να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς με κοντινό πλασέ, έπειτα από πάσα πάρε-βάλε του Χέντερσον.
Με το πόδι... πατημένο στο γκάζι μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, με τον 21χρονο μεσοεπιθετικό της Άρσεναλ να σκοράρει δύο γρήγορα γκολ (47', 51'), πετυχαίνοντας το παρθενικό του χατ-τρικ με τη φανέλα της χώρας του!

Στο 64', ο Φίλιπς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0, με τον 27χρονο παίκτη της Μάντσεστερ Σίτι να πλασάρει προ κενής εστίας, μετά και το τραγικό λάθος των φιλοξενούμενων. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χάρι Κέιν στο 73' από την άσπρη βούλα.

Κάπως έτσι, η Αγγλία έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματά της στον όμιλο, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 πόντους και συντελεστή τερμάτων 15-1!

Η βαθμολογία του 3ου Ομίλου:

untitled-(81)_233846

Πηγή: sportfm

Επιβραβεύει τον Μαρέσκα με νέο συμβόλαιο η Λέστερ
Με Βάρντι η Λέστερ και στην Premier League
Πιθανή η επιστροφή του Τεν Χαγκ στον Άγιαξ, αν φύγει από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Μετά τη Χαλ, ο Ατζούν Ιλιτζαλί επενδύει και στη Μάριμπορ!
Ηλίας Χαραλάμπους για το πρωτάθλημα με τη Στεάουα: Να είμαι καλός οδηγός και για άλλους προπονητές