ΒΙΝΤΕΟ: Μοντνόρ και Σπόλιαριτς χάρισαν τη νίκη στον Άρη

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο στάδιο Άλφαμεγα, καθώς επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λεμεσού, πήρε προβάδισμα στο γκολ 30' χάρη στο γκολ του Μοντνόρ. Ο εξτρέμ της Ελαφράς Ταξιαρχίας, πήρε την μπάλα από τα δεξιά, ντρίμπλαρε τους αμυντικούς, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο πλεχτό του Πίριτς.

Στο 4' των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι, μετά από πτώση του Πονς στην περιοχή, έπειτα από διεκδίκηση με τον Ουρόσεβιτς.

Σε συνομιλία που είχε ο διαιτητής της αναμέτρησης, Κωνσταντίνος Φωτίου με το VAR, αποφασίστηκε πως δεν υπήρξε παράβαση.

Στο 67' η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Βανά απέκρουσε σουτ του Σολ. Ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Καζού στο γύρισμα του Γκιούρτσο οι παίκτες της ομάδας της Λάρνακας. Μετά από έλεγχο και πάλι του VAR, κρίθηκε πως δεν υπήρξε χέρι.

Στο 88' μετά από υποδειγματική αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Σπόλιαριτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Μπράουν, Σανέ (65' Μποακί), Γιαγκό (46' Καζού), Ζόκε, Στεπίνσκι, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον (65' Σπόλιαριτς), Μοντνόρ (65' Στρούσκι).

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσεθ (86' Κάσας), Μιλίσεβιτς, Ρομπέρζ (66' Τόμοβιτς), Γκαρθία, Λέδες (83' Μάμας), Γκάμα (66' Τρισκόφσκι), Πέρε Πονς, Καπτούμ (66' Ορτίθ), Γκιούρτσο, Λόπες.

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκει τα… πατήματά του
Στην αντεπίθεση η ΘΥΡΑ 3-«Η κυβέρνηση και οι φορείς της, απλούστατα, δεν μπορούν»
«Τεσσάρες» για Πάφο και ΑΠΟΕΛ επί Νέας Σαλαμίνας και ΕΝΠ αντίστοιχα
Πρόγραμμα Cyprus League από την 6η μέχρι τη 15η αγωνιστική
Η Εθνική Κ-17 κέρδισε την Ελλάδα σε φιλικό αγώνα
Ανακοίνωση ΑΕΛ με πυρά κατά Λετυμπιώτη-«Η μικροπολιτικάντικη παράσταση δεν μπορεί να γίνει ανεχτή»
Διεξάγονται σήμερα οι δυο εξ αναβολής αγώνες της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος