ΒΙΝΤΕΟ: Ματσάρα με δέκα γκολ στην Αρένα

AEK και Εθνικός Άχνας, προσέφεραν γκολ και θέαμα, συμβιβάστηκαν ωστόσο στο τέλος στην ισοπαλία με την ομάδα της Άχνας να είναι πιο ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα και την ΑΕΚ να μένει για δεύτερο αγώνα χωρίς νίκη μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη,

Ο Φραν Σολ πέτυχε 4 γκολ για την ΑΕΚ ενώ για τον Εθνικό ο Μάριος Ηλία πέτυχε χατ-τρικ.

Ο Εθνικός ήταν καλύτερος στα πρώτα στάδια του αγώνα και προηγήθηκε με 0-2 νωρίς-νωρίς με δύο γκολ του Μάριου Ηλία στο 4’ με πέναλτι και στο 6’. Ο Φραν Σολ μείωσε στο 16’ για την ΑΕΚ ωστόσο ο Λίπσκι στο 21’ έδωσε και πάλι προβάδισμα δυο τερμάτων στον Εθνικό, για να απαντήσει ο Σολ στο 28’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 30' με τον Ιβάν Τρισκόφσκι ενώ στο 45’ με το τρίτο γκολ του Φραν Σολ πήρε προβάδισμα με 4-3. Ο Μάριος Ηλία ωστόσο και πάλι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου ισοφάρισε για τον Εθνικό σε 4-4.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και πίεσε για το 5ο γκολ, το οποίο ήρθε και πάλι από τον Φραν Σολ στο 73’. Ο Εθνικός αποδείχτηκε ωστόσο πολύ σκληρός για να πεθάνει αφού ο Λομότι στο 86’ ισοφάρισε σε 5-5 το οποίο παρά την πίεση και τις ευκαιρίες που έχασε η ΑΕΚ διατηρήθηκε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

H Oμόνοια επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0
«Δεν θα ανεχθούμε να τιμωρηθεί ξανά ο Απόλλωνας, εμείς ήμασταν θεατές»
Πήρε θέση η ΑΕΛ για τη μη διεξαγωγή του ντέρμπι-«Γεμάτο σκοτεινά σημεία και πτυχές»