Αποκλείστηκε η Ελλάδα από το Davis Cup μετά την ήττα του Τσιτσιπά

Την ήττα με 2-1 σετ (6-7, 6-4, 3-6) από τον Άλεξ Μόλτσαν γνώρισε την Κυριακή ο Στέφανος Τσιτσιπάς και, πλέον, μετά την εξέλιξη αυτή, η Ελλάδα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Davis Cup. Η Σλοβακία, στη διήμερη μάχη των δύο χωρών, στο Καλλιμάρμαρο, ήταν τελικά η νικήτρια με 3-1.

Η κατάσταση είχε δυσκολέψει αφάνταστα μετά την ήττα των αδελφών Τσιτσιπά στο διπλό, που είχε προηγηθεί, με το Στέφανο στη συνέχεια, εμφανώς κουρασμένο, να μην μπορεί να φέρει τα πράγματα στην ισορροπία.

Η αναμέτρηση με τον Μόλτσαν ήταν κλειστή από την αρχή και στο πρώτο σετ κανένας από τους δύο τενίστες δεν μπόρεσε να «σπάσει» το σερβίς του άλλου στα πρώτα έξι γκέιμ. Πρώτος ήταν ο Σλοβάκος που έκανε το μπρέικ, αλλά ο Τσιτσιπάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο και οι δύο «μονομάχοι» έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Μόλτσαν κατάφερε να πάρει τη νίκη κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με 7-6 (6). Στο δεύτερο σετ, ο Μόλτσαν προηγήθηκε με 4-3, ωστόσο, στο σημείο εκείνο ο Τσιτσιπάς πήρε τρία σερί γκέιμ για να φτάσει στο 1-1 (6-4) και να στείλει το ματς σε decider σετ.

Η κούραση δεν επέτρεψε στον Έλληνα τενίστα να κάνει την ανατροπή και να ισοφαρίσει τη σειρά με τη Σλοβακία σε 2-2. Μετά το έκτο γκέιμ, στο οποίο οι δύο τενίστες βάδιζαν «χέρι-χέρι», ο Μόλτσαν πήρε τρία συνεχόμενα και με το τελικό 6-3 (2-1 σετ) χάρισε την πρόκριση στην ομάδα της χώρας του στην τελική φάση του Davis Cup.

O Τσιτσιπάς πάντα στο Νο 5 της παγκόσμιας

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, μεγάλος θριαμβευτής στο US Open, παρέμεινε αυτή την εβδομάδα στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης, που διατηρεί η ATP, αφήνοντας πάλι στη δεύτερη θέση του κόσμου τον Κάρλος Αλκαράθ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρέμεινε στην 5η της παγκόσμιας κατάταξης.