ΒΙΝΤΕΟ: Συμβιβασμός στο φινάλε στο ντέρμπι Απόλλων-ΑΠΟΕΛ

Σπουδαίο ντέρμπι στη Λεμεσό ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΠΟΕΛ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2 και να παίρνουν από ένα βαθμό.

Οι γαλαζοκίτρινο βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και με ένα γκολ στην αρχή του δεύτερου και ένα στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Από την άλλη, ο Πάμπλο Ματσίν δεν κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του με νίκη. Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην κορυφή και έφθασε τους 39 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας είναι στην 7η και τους 26.

Στο 31' μετά από λάθος του Μπέλετς, ο Κολ από πολύ κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γαλαζοκιτρίνων.

Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Εκπολό με κεφαλιά σκόραρε και διπλασίασε τα τέρματα του Απόλλωνα.

Στην επανάληψη, μόλις στο 47' ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο σκορ. Μετά από γύρισμα του Ντονγκαλά ο Μαρκίνιος την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα.

Στο 5' των καθυστερήσεων ο Κβιλιτάια με κεφαλιά σκόραρε και ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό, Σκιέλβικ, Μαλεκκίδης, Κολ (70′ Αμπντουραχίμι), Κυριάκου, Σπόλιαριτς (46′ Πέρετζ), Βαλμπουενά (87′ Άδωνη), Μάρκες (81′ Νταρίκουα), Κρμνέτσικ (87′ Κοστακέ).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο):  Mπέλετς, Τσεπάκ, Καραμανώλης (46′ Ζέφτε), Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Πολυκάρπου (46′ Σατσιάς), Σαρφό (78′ Γαβριήλ), Μαρκίνιος (89′ Εφραίμ), Εντονγκαλά (64′ Δώνης), Κβιλιτάια.

Έτσι έγραψε ιστορία η Πάφος-Κέρδισε το πρώτο της τρόπαιο και εξασφάλισε ευρωπαϊκό εισιτήριο
Καρσέδο: Είμαι περήφανος για την ομάδα, πανευτυχής για αυτό που καταφέραμε
BINTEO: Η στιγμή που οι παίκτες της Πάφου σηκώνουν το τρόπαιο στον ουρανό
Το μήνυμα Ντουμπόφ μετά την κατάκτηση του κυπέλλου-«Είναι μόνο η αρχή, ονειρευόμαστε και πρωτάθλημα»
Τρελά πανηγύρια από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου-Σήκωσαν ψηλά τους Ντούμποφ και Καρσέδο (pics)
Το σχόλιο Χριστοδουλίδη μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου από την Πάφο-Ποιους ξεχώρισε
Πήρε φόρα από τη... σήραγγα η Πάφος, διέλυσε με τριάρα την Ομόνοια και κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο
Έγραψε ιστορία και γίνεται ευρωπαία η Πάφος-Τα λεφτά που διεκδικεί στο Europa League
BINTEO: Έριξαν φωτοβολίδες στο γήπεδο και έκαψαν τα δίχτυα οι οπαδοί της Ομόνοιας
BINTEO: Φοβερή Πάφος, έστησε πάρτι στο ΓΣΠ με τρία γκολ και πάει για ιστορική κατάκτηση Κυπέλλου