Συναρπαστικό φινάλε στον 2ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής-Προκρίθηκε η Αίγυπτος, έμεινε τρίτη η Γκάνα

Άκρως συναρπαστικό το φινάλε στον 2ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής!

Η Αίγυπτος προκρίθηκε στη φάση των «16» μετά το 2-2 που έφερε κόντρα στο πρώτο του ομίλου, Πράσινο Ακρωτήρι, ενώ η Γκάνα προηγήθηκε με 2-0 κόντρα στην ουραγό Μοζαμβίκη, όμως «αυτοκτόνησε» στα τελευταία λεπτά, δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις, παραμένοντας χωρίς νίκη και περιμένοντας πλέον να δει αν θα προκριθεί ως μία από τις καλύτερες τρίτες.

Παρότι αδιάφορο βαθμολογικά, έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρωτιά του ομίλου μετά το 2/2 που έκανε στις πρώτες αγωνιστικές, το Πράσινο Ακρωτήρι προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησής του με την Αίγυπτο, με τον Μπεντσιμπόλ, πριν οι Φαραώ φέρουν... τούμπα το ματς, με γκολ των Τρεζεγκέ (50') και Μοχάμεντ (90'+3'). Ωστόσο, το Πράσινο Ακρωτήρι πρόλαβε να βρει την απάντηση, ισοφαρίζοντας για τελικό 2-2 με τον Τεσέιρα στο 90'+9'!

Θρίλερ ήταν το τέλος και στο έτερο ματς του ομίλου, στο οποίο η Γκάνα προηγήθηκε με 2-0 της Μοζαμβίκης, χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Τζόρνταν Αγιού, αλλά κατάφερε να... «αυτοκτονήσει» στις καθυστερήσεις! Η μαχητική Μοζαμβίκη, που τελικά αποκλείστηκε ως τέταρτη, ισοφάρισε με γκολ των Κατάμο (90'+1') και Μανταβά (90'+4'), αφήνοντας τους «Black Stars» στην τρίτη θέση.