Όρθια στο Ολίμπικο η Αταλάντα, κράτησε σε απόσταση από την τετράδα τη Ρόμα

Την ευκαιρία να πιάσει τετράδα έχασε η Ρόμα! Οι «τζαλορόσι» κόλλησαν στο 1-1 με την Αταλάντα, η οποία ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας, παίρνοντας τη δεύτερη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς για τους «μπεργκαμάσκι» με τον Κουπμάινερς μόλις στο 8ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Η Ρόμα πήρε μέτρα στη συνέχεια και γινόταν απειλητική, με την ομάδα του Μουρίνιο να κερδίζει πέναλτι στο 36’ μετά από ανατροπή του Κάρσντορπ. Τελικά, μετά από έλεγχο ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για τους Ρωμαίους και ο Ντιμπάλα στο 39’ έγραψε το 1-1!

Ο Σκαμάκα στο 58ο λεπτό σκόραρε για την Αταλάντα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τους γηπεδούχους μετά να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να κυκλοφορούν ωραία την μπάλα. Τα λεπτά κυλούσαν, οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά όχι κάτι σπουδαίο, με τη Ρόμα να χάνει τη μια φάση μετά την άλλη.

Κάπως έτσι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους Ρωμαίους να βρίσκονται στην 8η θέση με 28 βαθμούς και την ομάδα του Γκασπερίνι να πιάνει εξάδα με 30 πόντους.

Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 5/1

Μπολόνια-Τζένοα 1-1

(90’+6’ Ντε Σιλβέστρι - 20’ Γκούντμουντσον)

Σάββατο, 6/1

Ίντερ-Βερόνα 2-1

(13' Λαουτάρο Μαρτίνες, 90'+4' Φρατέζι - 74' Ανρί)

Φροζινόνε-Μόντσα 2-3

(56' Χαρουί, 76' πεν. Σουλέ - 18' Μότα. 45' Καρμπόνι, 55' αυτ. Σουλέ)

Λέτσε-Κάλιαρι 1-1

(31' Γκεντρέι - 68' Οριστάνιο)

Σασουόλο-Φιορεντίνα 1-0

(9' Πιναμόντι)

Κυριακή, 7/1

Έμπολι-Μίλαν 0-3

(11' Λόφτους-Τσικ, 31' πέν. Ζιρού, 88' Τραορέ)

Τορίνο-Νάπολι 3-0

(43' Σανάμπρια, 52' Βλάσιτς, 66' Μπουοντζόρνο)

Ουντινέζε-Λάτσιο 1-2

(59' Γουάλας - 12' Πελεγκρίνι, 76' Βεσλινο)

Σαλερνιτάνα-Γιουβέντους 1-2

(39' Ματζόρε - 65' Ίλινγκ Τζούνιορ, 90+1' Βλάχοβιτς)

Επτάρα η Ντόρτμουντ, πεντάρα η Μπαρτσελόνα-Τα αποτελέσματα του Champions League
Σάλος με τον διαιτητή Μαρέσκα-Τιμωρήθηκε για ένα μήνα επειδή φέρεται να απείλησε παίκτη
ΒΙΝΤΕΟ: Ποδοσφαιριστής «πέταξε» στον αέρα και έδιωξε σίγουρο γκολ-Έφτασε το πόδι του στο οριζόντιο δοκάρι
ΒΙΝΤΕΟ: Η διαιτητής που παράτησε το ποδόσφαιρο για να γίνει μοντέλο
Στον «αέρα» ο Τεν Χαγκ στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σύμφωνα με τα αγγλικά πρωτοσέλιδα