«Τρένο» η Ισπανία, απότομο φρενάρισμα για τους Πορτογάλους

Σερί ήταν και πάει για την Πορτογαλία! Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έτρεχε ένα νικηφόρο 3/3 στον όμιλο, όμως στη Σκωτία τα βρήκε... σκούρα. Στη 200η του συμμετοχή ως βασικός με την εθνική του ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν βρήκε απαντήσεις, όπως και ολόκληρη η Πορτογαλία που απείλησε, αλλά δεν σκόραρε κι έμεινε στο 0-0. Ιδίως στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι Ίβηρες ρίσκαραν, έχασαν ευκαιρίες, όμως έμεινα στο μηδέν, διατηρώντας ωστόσο τη διαφορά στο +3 από τη δεύτερη Κροατία.

Την ίδια ώρα άλλωστε οι Κροάτες στο πιο θεαματικό ματς της βραδιάς έμειναν στο 3-3 στην έδρα της Πολωνίας, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να επιστρέψουν από το 1-3. Αν και οι Πολωνοί προηγήθηκαν στο 5΄με τον Ζιελίνσκι, ένα ξέσπασμα επτά λεπτών από την Χρβάτσκα αρκούσε να θέσει γερά θεμέλια νίκης. Στο 19΄ο Σόσα με σουτάρα ισοφάρισε, στο 24΄ ο Σούσιτς ανέτρεψε το σκορ, ενώ στο 26΄ο Μπατούρινα έγραψε το 3-1. Όλα έδειχναν «διπλό», όμως η Πολωνία είχε σφυγμό. Αρχικά μείωσε στο 45΄με τον Ζαλέφσκι και ισοφάρισε με γκολ του Σεμπαστιάν Σιμάνσκι στο 68΄για το τελικό 3-3, το οποίο δεν άλλαξε ούτε με την αποβολή του Λιβάκοβιτς για την Κροατία στο 76΄.

4ος Όμιλος - League A

Πάρτι των Ισπανών στην Κόρδοβα, διέλυσαν με 3-0 τη Σερβία και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Ηταν η τρίτη νίκη για τους Ιβηρες που έκαναν σημαντικό βήμα για την πρωτιά. Ιδανικό ξεκίνημα, αφού μόλις στο 5ο λεπτό οι πρωταθλητές Ευρώπης άνοιξαν το σκορ με τον Λαπόρτ. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα, όμως ο Μοράτα και ο Μερίνο δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Στο 54' η Ισπανία κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μοράτα αστόχησε. Ωστόσο, στο 65' ο φορ της Μίλαν βρήκε δίχτυα από ασίστ του Ρουίθ. Στο 76' ο Πάβλοβιτς αποβλήθηκε κι ένα λεπτό αργότερα ο Μπαένα με υπέροχο τέρμα διαμόρφωσε το 3-0.

Ελβετία και Δανία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, με τους Σκανδιναβούς να χάνουν έδαφος στη μάχη της πρωτιάς, αφού βρίσκονται στο -3 από την κορυφή. Αντίθετα, για τους γηπεδούχους ήταν ο πρώτος βαθμός στο φετινό Νations League. O Φρόιλερ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Ισακσεν έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αμπουνί στο 45' πέναλτι έδωσε προβάδισμα στην Ελβετία. Η Δανία ήταν καλύτερη στην επανάληψη και στο 69΄ ο Ερικσεν διαμόρφωσε το 2-2.

2ος Όμιλος - League C

Ανατροπή για τη Ρουμανία , επικράτησε 2-1 στην έδρα της Λιθουανίας κι έκανε το 4/4 στον όμιλο. Παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων με τον Κούτσις στο 7΄, οι Ρουμάνοι γύρισαν το ματς με γκολ των Μαρίν (18΄) και Ντράγους (63΄). Την ίδια ώρα το Κόσοβο επικράτησε επί της Κύπρου με 3-0, η οποία έμεινε στην τρίτη θέση.

Η Κύπρος είχε καλή παρουσία στην Πρίστινα, αλλά δεν μετουσιώσε τις ευκαιρίες της σε γκολ, ενώ, την ίδια στιγμή, το Κόσοβο ήταν αποτελεσματικό και πήρε τη νίκη με 3-0. Αδικεί το εύρος του σκορ την προσπάθεια της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή, η οποία δεν είχε την τύχη με το μέρος της. Τα γκολ για τους Κοσοβάρους πέτυχαν οι Ραχμάνι, Κρασνίτσκι και Σαχίτι.

3ος Όμιλος - League C

Η Βόρεια Ιρλανδία «σκόρπισε» τη Βουλγαρία με το... εκκωφαντικό 5-0 στο Μπέλφαστ. Ο Πράις ήταν ο πρωταγωνιστής των Βορειοϊρλανδών στο ματς σκοράροντας δις στο 15' και το 29', προτού ο Μιτόφ με αυτογκόλ ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0 (32'). Ο Ντεσπόντοφ του ΠΑΟΚ που ξεκίνησε βασικός για τους Βούλγαρους, φορώντας το περιβραχιόνιο του αρχηγού, έχασε πέναλτι στο 44' σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι. Ο Πράις στο 81' ολοκλήρωσε το χατ-τρικ, ενώ οκτώ λεπτά μετά ο Μαγκίνις διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Λευκορωσία και Λουξεμβούργο μοιράστηκαν από έναν βαθμό, αφού έμειναν στο 1-1. Οι Λευκορώσοι, που έχασαν πέναλτι με τον Γκρόμικο στο 11ο λεπτό, προηγήθηκαν στο 54' με τον Πολιτέβιτς, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη νίκη. Ο Ροντρίγκες απάντησε για το Λουξεμβούργο στο 78' για το τελικό 1-1.

Φόβοι πως ο Αλάμπα δεν θα ξαναπαίξει ποδόσφαιρο
Ο… αγέραστος Λούκα Μόντριτς θέλει να παίξει με την Κροατία στο Μουντιάλ του 2026
Εισαγγελική πρόταση για φυλάκιση του πρώην άσου της Μονακό Μπεν Γιεντέρ για την υπόθεση βιασμού
Η Μπενφίκα παραπέμφθηκε σε δίκη για διαφθορά και στημένους αγώνες
Η Ρεάλ αφαίρεσε τον Εμπαπέ από διαφημιστική καμπάνια εν μέσω δημοσιευμάτων για εμπλοκή του σε υπόθεση βιασμού
Συγκλονίζει ο Λουίς Ενρίκε για την κόρη του-«Έζησε μαζί μας εννέα υπέροχα χρόνια»
Πρόεδρος της Λα Λίγκα στον Ινφαντίνο: «Αποσύρετε αυτό το παγκόσμιο Κύπελλο τώρα»