Μεγάλη νίκη του Κεραυνού-Ήττες για ΑΕΚ, Ανόρθωση και γυναικεία ΑΕΛ στο Europe Cup

Μια νίκη και τρεις ήττες ήταν ο απολογισμός των τεσσάρων κυπριακών ομάδων στους χθεσινούς αγώνες του FIBA Europe Cup. Ο Κεραυνός ήταν ο μοναδικός νικητής, ενώ Πετρολίνα ΑΕΚ, Ανόρθωση και η γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ γνώρισαν την ήττα από τους αντιπάλους τους.

Στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο, ο Κεραυνός στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη επί της γερμανικής Μπράουνσβαϊγκ. Παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ για τρεις περιόδους, 48-41 στο ημίχρονο και 73-62, η ομάδα του Κεραυνού στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ανέβασε στροφές και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με σκορ 80-80

Εκεί, η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη κατάφερε να επικρατήσει με 95-94

Η Ανόρθωση αν και πάλεψε τον αγώνα , ηττήθηκε στην Τουρκία από την Μπούρσασπορ στο «Tofas Spor Salonu» με 86-79, για τη 2η αγωνιστική στο FIBA Europe Cup. Η Ανόρθωση ήταν μαχητική και διεκδίκησε τον αγώνα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-38, 63-55, 86-79.

Βαριά ήττα με 27 πόντους διαφορά και μέσα στην Λάρνακα γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ. Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη γνώρισε την ήττα από την Τόφας Μπούρσα στο «Κίτιον», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Fiba Europe Cup με σκορ 69-96.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 36-52, 56-75, 69-96.

Βαριά ήττα υπέστη και η γυναικεία ομάδα της ΑΕΛ στη 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup Γυναικών. Οι «γαλαζοκίτρινες» ηττήθηκαν στην Πολωνία με 91-52 στην Πολωνία από την InvestInTheWest Enea Gorzow.