Ανόρθωση, Νέα Σαλαμίνα, Εθνικός Άχνας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κύπρου

Την πρόκριση τους στο β΄γύρο του Κυπέλλου Coca – Cola Α’, Β’ Κατηγορίας εξασφάλισαν απόψε η Ανόρθωση, η Νέα Σαλαμίνα και ο Εθνικός Άχνας.

Η Ανόρθωση επικράτησε μέσα στην Περιστερώνα με 4-1 του Ολυμπιακού. Όλα τα τέρματα της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Ντανίλ Παρούτης στο 50΄, στο 62΄ο Rafa Lopes έκανε το 0-2, στο 68΄ο Atanas Iliev έκανε το 0-3 και στο 82΄ο Rafa Lopes έκανε το 0-4. Ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το τελικό 1-4 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Τόσκα.

Ο Εθνικός Άχνας επικράτησε στο Δασάκι με 3-1 της ΑΕΖ και εξασφάλισε την πρόκριση του για το β΄γύρο του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι με τον Παναγιώτη Λουκά στο 18′ άνοιξαν το σκορ, με τον Εθνικό να ισοφαρίζει στο 45+8′ σε 1-1 με τον Nicolas Andereggen. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός Άχνας ανέβασε ρυθμούς και στο 61΄με τον Artur Sobiech έκανε το 2-1 και στο 70΄με τον Breno Almeida διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε, στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» με 1-0 της Δόξας Κατωκοπιάς και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Coca-Cola. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 27΄ο Αλέξανδρος Μιχαήλ.

Προκρίθηκαν ήδη νωρίτερα και σε διαφορετικές ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων τους ο Απόλλωνας και η ΑΕΚ Λάρνακας.

Οι αγώνες σε αυτή τη φάση είναι μονοί.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης φάσης του Κυπέλλου Coca - Cola και οι ομάδες που προκρίθηκαν:

ΑΣΙΛ Λύσης – Άρης

19:00, Δημοτικό Στάδιο Παραλιμνίου «Τάσος Μάρκου»

Π.Ο. Αχυρώνας Ονήσιλος – ΑΕΛ

Τετάρτη, 6 Νοεμβρίου

Αναγέννηση Δερύνειας – Ε.Ν. Παραλιμνίου

19:00, Στάδιο Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης

Freedom24 Ε.Ν. Ύψωνα – Ομόνοια Αραδίππου

ΠΑΕΕΚ και Σπάρτακος Κιτίου προκρίνονται χωρίς αγώνα. ΑΠΟΕΛ, Πάφος FC και Ομόνοια Λευκωσίας προκρίνονται επίσης απευθείας στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Πηγή: ΚΥΠΕ

Ξεκίνησε η πώληση εισιτηρίων για τον αγώνα Κύπρος-Ρουμανία για το Nations League
Με τον τίτλο του φαβορί κάνουν ντεμπούτο ΑΠΟΕΛ, Πάφος και Ομόνοια, με μοναδικές αποδόσεις στη Fonbet
Ταξιδεύει με τον ΑΠΟΕΛ για Ιρλανδία ο Αβέρωφ (pics)
Με αισιοδοξία και πίστη για τη νίκη στις αποσκευές αναχώρησε για Δουβλίνο ο ΑΠΟΕΛ
Στο 1-1 έμεινε η Εθνική Κύπρου Παίδων Κ-17 σε φιλικό με τη Β. Μακεδονία
Με τρεις αγώνες συνεχίζεται το Κύπελλο-Στη μάχη Νέα Σαλαμίνα, Ανόρθωση και Εθνικός
Η ΑΕΚ επικράτησε 5-0 του Ακρίτα Χλώρακας
ΒΙΝΤΕΟ: Γκολ ποίημα από τον Θεοφάνους της Ομόνοιας Κ16