ΒΙΝΤΕΟ: Κρατούσε πυξίδα και δραπέτευσε από το Δασάκι ο Άρης-Συνεχίζει το κυνήγι της Πάφου

Με νίκη συνέχισε ο Άρης τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε το Εθνικού με 1-2 στο Δασάκι Άχνας.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία κατάφερε να σκοράρει δύο γρήγορα γκολ στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα και στη συνέχεια έκανε διαχείριση του αγώνα, χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το δίκτυ του σκορ.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία σκόραρε στο 19ο λεπτό με τον Μαγιαμπέλα, γράφοντας το 0-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα έπειτα από μελέ στην περιοχή του Εθνικού, ο Καζού με πλασέ έγραψε το 0-2.

Ο Άρης πίεσε τον Εθνικό κι έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει κι άλλα γκολ. Τελικά ο Εθνικός κατάφερε να μειώσει με πλασέ του Αντερέγκεν στο 72’ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Μέχρι το τέλος όμως, το σκορ παρέμεινε ίδιο, με τον Άρη να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο που τον βοηθά να κρατηθεί κοντά στην πρωτοπόρο Πάφο.

Εθνικός: Φλόρες, Μπρένο (69′ Στυλιανού), Αγγελόπουλος, Λομοτέι, Μπαχάνακ, Παναγιώτου (46′ Ντε Ιριόντο), Πεχλιβάνης, Λίπσκι, Μπονέτο (87′ Ερνάντες), Γκονζάλες (87′ Σόμπιεχ), Αντερέγκεν.

Άρης: Βανά, Μποακί, Γιαγκό, Γκόλντσον, Καζού, Σαρφό (87′ Κορέια), Στρούσκι (67′ Νίκολιτς), Μαγιαμπέλα (87′ Μάτισικ), Μπένγκτσον (79′ Μοντνόρ), Γκομίς (67′ Κοκόριν), Κβιλιτάια.

Δείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Ο Σολ έβαψε κιτρινοπράσινο το ντέρμπι-Έχασε σωρεία ευκαιριών η ΑΕΚ, άγγιξε την ισοφάριση η Ανόρθωση
Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα-Κέρδισε την Ομόνοια 29Μ
«Η Ανόρθωση κουράστηκε να είναι κομπάρσος, θα πρέπει να προχωρήσει, μόνο με επιτυχίες»
Αλλαγή διαιτητή στον αγώνα του Απόλλωνα με την Ομόνοια 29Μ-Εκτός για λόγους υγείας ο Τεχράνυ
Με ντέρμπι και δύο παιχνίδια με φαβορί συνεχίζεται η δράση στο πρωτάθλημα
Επτά αγωνιστικές, έξι βόμβες μεγατόνων-Τελευταίο θύμα η Ομόνοια
Η γκολάρα του Μπάρι και ο εξαιρετικός Αντεμπάγιο έδωσαν την νίκη στους «βυσσινί»